Kompresory to urządzenia powszechnie wykorzystywane do napędu maszyn w zakładach produkcyjnych. Na co zwracać uwagę kupując do przedsiębiorstwa nowe urządzenia przeznaczone do wytwarzania sprężonego powietrza?
Sprężarki – jak zaoszczędzić na eksploatacji
Działalność gospodarcza z natury jest przedsięwzięciem, które nieustannie wiąże się z poszukiwaniem oszczędności we wszystkich możliwych obszarach działalności. System zasilania sprężonym powietrzem jest jednym z elementów zakładu przemysłowego, który jest kluczowy w kontekście energochłonności, co znajduje swoje odzwierciedlenie w wysokości kosztów eksploatacyjnych przedsiębiorstwa.
Niewątpliwie, nie powinniśmy podejmować zbyt pochopnych decyzji w tym zakresie. Cena nie jest jedynym parametrem, który powinien determinować naszą decyzję co do zakupu konkretnego modelu. Tania z pozoru inwestycja może skutkować wysokimi kosztami eksploatacyjnymi w przyszłości. Na zakupie przemysłowych kompresorów zaoszczędzimy tylko i wyłącznie wtedy gdy:
- koszty eksploatacyjne (energochłonność, koszty serwisowe) są stosunkowo niskie;
- system cechuje się parametrami dokładnie dopasowanymi do potrzeb naszych procesów technologicznych (ciśnienie robocze, czystość sprężonego powietrza, moc sprężarki powietrza to tylko niektóre z czynników, które powinniśmy brać pod uwagę podczas zakupu);
- niezawodność oraz całkowita, przewidywana żywotność urządzeń;
- obsługa posprzedażowa – gwarancja oraz serwis.
Tanie sprężarki – czy warto je kupować?
Dlaczego na pierwszy rzut oka tanie systemy zasilania sprężonym powietrzem mogą w praktyce przynieść naszej firmie wysokie koszty? Przyczyną stosunkowo niskiej wartości urządzenia jest zastosowanie starszych technologii i niskiej jakości podzespołów, co w efekcie przekłada się przede wszystkim na niższą sprawność tych urządzeń.
W wyniku niskiej sprawności część dostarczonej energii elektrycznej jest marnotrawiona poprzez wydzielanie dużych ilości ciepła. W tanich urządzeniach nie zastosowano rozwiązań pozwalających na wykorzystanie strat w postaci energii cieplnej, które uwalniają się do atmosfery obniżając tym samym sprawność kompresora.
Ryzykiem są również często występujące nieszczelności, przez które wydostaje się sprężone powietrze. Jest to również strata, której powinniśmy unikać. Tylko wysokiej jakości urządzenia, np. niemieckiej marki ALMiG mogą nas uchronić przed wysokim poziomem strat w procesie wytwarzania sprężonego powietrza.
Firmy oferujące tanie urządzenia mogą oszczędzać także na zespole serwisowym, co przekłada się na gorszą obsługę posprzedażową. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której duży zakład produkcyjny zmuszony jest do wstrzymania pracy kilku linii produkcyjnych na dłuższy okres czasu w wyniku awarii kompresorów. Niestety, takie ryzyko istnieje w momencie korzystania z usług mniej renomowanych producentów sprężarek przemysłowych, którzy mogą mieć problem z dostępnością niezbędnych części zamiennych, np. z powodu cięcia kosztów związanych z utrzymywaniem zapasów magazynowych.
Warto zwracać szczególną uwagę na czas trwania gwarancji, ponieważ producenci kuszą swoich klientów np. 5 – letnią gwarancją, jednak po dokładnym zapoznaniu się z ofertą, można stwierdzić, że dotyczy ona tylko zbiornika sprężarki, którego żywotność to co najmniej 10 lat. Z kolei gwarancja na najważniejsze podzespoły, np. silnik elektryczny to tylko 24 miesiące.
Sprężarki – postaw na sprawdzonych producentów
Korzystanie z renomowanych marek z wieloletnim doświadczeniem daje nam gwarancję niezawodności zakupionych urządzeń. Nawet jeśli pojawi się problem serwisowy, to jest on szybko usuwany przez profesjonalny zespół fachowców, dzięki czemu możemy uniknąć kosztownych, wielogodzinnych przestojów w produkcji. Warto stawiać na sprawdzone firmy dysponujące doświadczeniem w branży – kilkudziesięcioletnie doświadczenie ma na przykład ALMiG Kompressoren Polska S.A, który oferuje energooszczędne sprężarki o mocy od 1,5 kW do nawet 2000 kW.
Źródło: Almig – Sprężarki śrubowe