Jak przeprowadzać badania elektronarzędzi?

Prawidłowy stan techniczny elektronarzędzi to gwarancja bezpieczeństwa pracowników, lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstwa, a także dobra organizacja pracy. To dlatego bardzo ważne są regularne badania elektronarzędzi. W jaki sposób przeprowadza się takie badania okresowe? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Badania elektronarzędzi – na czym polegają?

Wszystkie elektronarzędzia są użytkowane jak i sprawdzane zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi przygotowanej przez producenta urządzenia. Jeśli nie posiadamy instrukcji, wskazane jest postępowanie zgodne z regułami technicznymi. Rozróżnia ona 3 kategorie użytkowania elektronarzędzi.

Badania oraz pomiary narzędzi wykonuje się na bieżąco oraz okresowo. Te pierwsze wykonuje się każdorazowo przed eksploatacją oraz tuż po niej, natomiast te drugie nie należy wykonywać rzadziej niż co 6, 4, lub 2 miesiące (w zależności od kategorii użytkowania). W obszarze badań bieżących wykonuje się oględziny zewnętrzne oraz sprawdzenie biegu jałowego. Okresowe badania obejmują oględziny zewnętrzne, demontaż, oględziny wewnętrzne, pomiary rezystencji izolacji, sprawdzenie obwodu ochronnego oraz biegu jałowego.

Badania okresowe elektronarzędzi – opis etapów

Podczas oględzin zewnętrznych sprawdza się tabliczki znamionowe, stan przewodu zasilającego oraz wtyczki, stan obudowy oraz jak działają elementy mechaniczne: wyłączniki, regulatory i blokady. Ponadto, sprawdza się osłony, uszczelnienia i otwory wentylacyjne. W trakcie oględzin wewnętrznych i demontażu sprawdza się zamocowanie przewodu od zasilania, trwałość styków, stan przewodu PE i jego połączeń. Co więcej, sprawdzane są wszystkie elementy wchodzące w skład obwodu elektrycznego urządzenia. Następnie, przy napędzie muszą zostać sprawdzone szczotki oraz komutatora. Do kolejnego etapu będzie potrzebny tester wirników. To urządzenie sprawdzi uzwojenia wirnika. Tester wirników szuka śladów przegrzania uzwojeń. Później sprawdzane są łożyska, układy mechaniczne oraz elementy wentylacyjne. Dalej dokonywane są pomiary rezystancji izolacji, a po nich sprawdza się bieg jałowy, który jest ostatnim punktem w badaniach okresowych elektronarzędzi. Bieg porównuje parametry pracy danego elektronarzędzia z subiektywną ocenę jego stanu.


Opublikowano

w