Duże płyty elewacyjne na fasadzie domu

Wielkie płyty elewacyjne lub panele fasadowe, wbrew powszechnej opinii, że materiał ten jest zarezerwowany tylko dla biurowców czy wieżowców, idealnie sprawdzą się na fasadzie małych domów jednorodzinnych. Płyty włóknocementowe, laminat HPL, panele blaszane, kompozytowe mogą stanowić nowoczesne i efektowne wykończenie budynku.

elewacjeElewacje domów jednorodzinnych chronią i zabezpieczają ściany zewnętrzne przed zimnem, wilgocią, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jednocześnie stanowią efektowną wizytówkę budynku, zapewniając mu estetyczny wygląd. Na rynku istnieje szeroka gama produktów do wykańczania ścian zewnętrznych, od tradycyjnych różnokolorowych tynków po suche elewacje wykonywane z desek lub plastikowego sidingu. Jednak gdy chcemy, aby nasz dom się wyróżniał, warto postawić na niestandardowe rozwiązania, np. laminowane lub aluminiowe płyty kompozytowe, a także cementowe płyty elewacyjne.

Włóknocementowe płyty elewacyjne

Cementowe płyty elewacyjne to nowoczesny zamiennik znanych od lat tynków z tego samego materiału. Produkt ten tworzony jest z cementu zbrojonego włóknami celulozowymi i włóknami sztucznymi. Dodatkowo niektóre płyty w trakcie produkcji są autoklawizowane, czyli poddawane działaniu pary wodnej pod ciśnieniem. Taki proces dodaje im twardości oraz wytrzymałości. Na rynku dostępne są tradycyjne płyty w szarym kolorze, produkowane bez barwników, znajdziemy także już barwione i wykończone farbą lub lakierem. Najpopularniejszy format takich płyt to 1200 x 2500 mm o grubości od 6 do 12 mm.

Laminowane płyty elewacyjne

Laminaty HPL, inaczej zwane laminowanymi płytami elewacyjnymi, mają budowę podobną do paneli podłogowych, jednak są bardziej wytrzymałe na wilgoć, wodę i inne czynniki atmosferyczne. Trzon laminowanej płyty elewacyjnej stanowi powierzchnia wiórowa, dodatkowo utwardzona i odporna na rozwarstwianie. Natomiast jej wierzch jest pokryty papierem imitującym naturalne drewno. Całość smaruje się ochronną warstwą żywicy. Laminaty HPL są dostępne w różnych formatach, kolorach i wzorach. Na elewację domów jednorodzinnych najczęściej stosowane są mniejsze rozmiary takich płyt, tj. 1320 x 3050, 1860 x 2550, ich grubość wynosi od 6 do 13 mm.

Aluminiowe płyty kompozytowe

Nowoczesne domy jednorodzinne często posiadają aluminiowe elewacje. Do ich produkcji wykorzystuje się metal, np. aluminium lub stop cynkowo – tytanowy. Materiał ten jest bardzo trwały, odporny na korozję, a jednocześnie stanowi estetyczny element wykończenia budynku. Aluminiowe płyty kompozytowe stworzone są z dwóch warstw blachy aluminiowej z rdzeniem polietylenowym lub mineralnym. Dodatkowo na zewnątrz są pokrywane lakierem PVDF. Walorem tego rodzaju fasady są bardzo dobre właściwości akustyczne, które mogą być nawet dziesięciokrotnie wyższe od zwykłych paneli lub metalowych kasetonów. Aluminiowe elewacje są niezwykle lekkie i ważą od 2,7 do 8,1 kg/m2, ich grubość wynosi od 1-3 mm.

Nowoczesne rozwiązania wykończenie budynków zyskują coraz więcej zwolenników, co jest związane przede wszystkim z bardzo dużą odpornością tego typu elewacji. Nie bez znaczenia jest także wysoka estetyka takich ścian, co znacznie zwiększa atrakcyjność wizualną budynku.


Opublikowano

w