Osuszanie budynków – sprawdzone techniki

Jednym z największych wrogów każdego domu jest wilgoć. Pojawia się jako efekt niedostatecznej izolacji murów, fundamentów lub podpiwniczenia. Przyczyną nie zawsze są błędy wykonawcze lub starzenie się powłok izolujących. Podniesiony poziom wód gruntowych, wynikający z dużej ilości deszczów lub zmian w zagospodarowaniu terenu sprawiają, że dotychczasowe rozwiązania są niewystarczające.

houseInną przyczyną występowania wilgoci mogą być błędy w wykonaniu ocieplenia ścian. Na skutek różnicy temperatur pojawia się wtedy para wodna, która może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni.

Osuszanie iniekcyjne

Jednym ze sposobów, jest wykonywane iniekcji ze specjalnego preparatu uszczelniającego. Pozwala to na przerwanie tzw. podciągania kapilarnego. Dzięki temu nad poziomem iniekcji powstaje strefa muru o już normalnej wilgotności.

Metoda ta wymaga wykonana wielu odwiertów, do których grawitacyjnie lub pod ciśnieniem podawane są specjalne zaprawy lub żywice metylosilikonowe.

Pozwala to na częściowe choć osuszanie budynków, jest jednak niezwykle pracochłonne. Wprowadzona warstwa uszczelniająca nie posiada wysokich właściwości mechanicznych, przez co w murze mogą powstawać mikro naprężenia, a docelowo- pęknięcia.

Metody elektrofizyczne i fizyczne

Ich zastosowanie nie wymaga ingerencji w powłokę ścian lub murów. Osuszanie mokrych murów zachodzi tu poprzez wykorzystanie zjawisk fizycznych.

Jedną z najstarszych i najprostszych metod jest osuszanie przy użyciu gorącego powietrza lub mikrofal.

Nie usuwając przyczyn a jedynie skutki, metody fizyczne nie gwarantują jednak pełnej skuteczności. Jeżeli zawilgocenie związanej jest z podwyższonym poziomem wód gruntowych, osuszona ściana ponownie zawilgotnieje. Istnieje również zagrożenie miejscowego przegrzania ścian, które generuje naprężenia w konstrukcji, doprowadzające do pękania.

Dodatkowa izolacja z falistej blachy chromowanej

Najskuteczniejszym sposobem, gwarantującym skuteczne osuszanie budynków, jest wykorzystanie techniki podcinania z wykorzystaniem chromowanych blach falistych HW.

W spoinę muru, przy pomocy specjalistycznych urządzeń, wbijane są stalowe arkusze. Pneumatyczne lub hydrauliczne urządzenie pracuje z częstotliwością 1000-1500 uderzeń na minutę. Dzięki temu maleje ryzyko osiadania muru lub spękania, minimalizowane są również naprężenia, przenoszone na konstrukcję.

Zastosowanie dwóch blach falistych, łączonych na zamek pozwala na odtworzenie izolacjo przeciwwilgociowej na całej długości muru, bez ryzyka osiadania.

Źródło informacji: HWIzolan.pl


Opublikowano

w

Tagi: