Znajomy budowlaniec opowiadał mi ostatnio historię z życia. Firma postawiła budynek, a kiedy wszystko było gotowe wpuszczono na obiekt ekipę specjalistów, którzy mieli rozprowadzić po budynku instalacje niskoprądowe.
Rozdzielnia według planu miała się znaleźć na ścianie na ostatnim piętrze, lecz kiedy ekipa dotarła na miejsce okazało się, że w ścianie nie ma otworu, ponieważ ktoś zapomniał o nim podczas wylewania betonu. Innym razem okazało się, że zapomniano zostawić otwory na instalację wentylacyjną budynku. W efekcie trzeba było wykonać przeszło 100 otworów w gotowych lokalach. Kiedy indziej znowu przewiercano strop garażu, bo tylko w ten sposób można było zrobić wejście na koryto na różne przewody. W każdym wypadku, jak można się domyślić, praca dotyczyła obróbki zbrojonego betonu. Podobnych historii usłyszałem jeszcze kilka i podobno na dzisiejszych budowach jest to norma.
Można sobie wyobrazić, jak wyglądałoby wykonywanie takich otworów tradycyjnymi metodami, i ile czasu by zajęło. Dlatego każdorazowo korzystano z usług firmy wyposażonej w profesjonalną otwornicę diamentową. Z takim urządzeniem wykonanie z pozoru skomplikowanej czynności to nie problem!
Poznaj możliwości otwornicy diamentowej
Otwornica diamentowa pozwala na szybkie wykonanie odwiertu o średnicy nawet kilkudziesięciu centymetrów i długości nawet 60 cm. Czas trwania całej operacji zależy od grubości ściany, w której wierci się otwór, z reguły zajmuje średnio około 30 minut. Warto wspomnieć, że urządzenie bez problemu radzi sobie ze ścianami ze zbrojonego betonu, po prostu przecinając zbrojenie. Jest to metoda bez porównania skuteczniejsza i bardziej efektywna od tradycyjnego wiercenia w betonie czy kucia, gdzie oprócz samego wykuwania betonu, należy jeszcze przecież wyciąć zbrojenie. Otwornice diamentowe wykorzystywać można do wykonywania otworów zarówno w betonie, kamieniu jak i ścianach ceglanych. W przypadku tych ostatnich metoda ta jest szczególnie przydatna, ponieważ kując taką ścianę tradycyjnie można doprowadzić do jej pęknięcia, a w konsekwencji naruszyć konstrukcję budynku. Wykonanie otworu w cegle zajmuje kilka minut. Niezależnie od rodzaju materiału, z którym pracujemy, otrzymujemy otwór precyzyjny, równy i niewymagający dalszej obróbki. Otwornica pozwala również na wykonywanie otworów pod różnymi kątami.
Wykonywanie otworu
Sam proces wykonywania otworu nie jest może specjalnie skomplikowany. Najważniejszy jest jednak etap przygotowania: samo urządzenie, z uwagi na swoje rozmiary musi zostać odpowiednio zakotwiczone w ścianie. Należy zatem najpierw wykonać otwory, w których umieszczone zostaną kotwy, do których maszyna zostanie przymocowana. Ważne jest również, aby sprawdzić wcześniej, czy w miejscu odwiertu nie przechodzą w ścianie żadne przewody czy instalacje, które mogłyby zostać uszkodzone. Z tego względu cała z pozoru prosta praca powinna zostać zlecona wykwalifikowanym specjalistom dysponującym odpowiednią wiedzą i praktyką. Praca wykonana w ten sposób przyniesie zadowalające efekty pozwoli na uniknięcie dodatkowych kosztów.