Garaż, warsztat, hol i inne pomieszczenia gospodarcze lub techniczne wymagają dobrego oświetlenia. Przede wszystkim polegamy w nich na oświetleniu centralnym, ale w zależności od przeznaczenia danej przestrzeni niezbędne będzie też zastosowanie dodatkowych źródeł światła. Na które oprawy warto się zdecydować?
Oświetlenie w garażu
Garaż, warsztat lub też piwnica mogą stanowić coś więcej, niż tylko pomieszczenia do przechowywania. Często tworzymy w nich kącik do majsterkowania i amatorskich napraw, co sprawia, że obecność funkcjonalnego oświetlenia jest konieczna – szczególnie, że pomieszczenia tego typu najczęściej nie są dostateczni rozjaśnione światłem naturalnym.
Pojawia się więc potrzeba zastosowania opraw świetlnych, które będą sprzyjały zarówno chwilowemu korzystaniu z wnętrza, jak i wykonywaniu w nim czasochłonnych i precyzyjnych czynności. W pierwszym wypadku wystarczy oświetlenie centralne, w drugim niezbędne będzie oświetlenie dodatkowe.
Oświetlenie centralne w pomieszczeniach gospodarczych
Zastosowane w tej roli oprawy powinny być przede wszystkim trwałe, odporne na uszkodzenia oraz funkcjonalne. Ich niezaprzeczalną zaletą będzie też energooszczędność. Takie zalety oferują nowoczesne świetlówki, które znajdują zastosowanie nie tylko w pomieszczeniach gospodarczych, ale też biurach, szkołach itp. Lampy jarzeniowe do garażu dobrze rozpraszają światło i wytwarzają mniej ciepła niż standardowe żarówki.
Tego typu lampy mogą mieć postać opraw rastrowych lub liniowych – aby równomiernie oświetlić nimi wnętrze, warto wykorzystać kilka opraw, które rozmieścimy na całej powierzchni sufitu. Jedna lampa zamontowana w centralnym punkcie sklepienia będzie natomiast wystarczająca w sytuacji, gdy nasze wnętrze pełni wyłącznie funkcję miejsca do parkowania samochodu czy składziku.
Dodatkowe oprawy świetlne
Aby uniknąć w garażu lub pracowni miejsc zacienionych, a tym samym zapewnić sobie optymalne warunki do wykonywania różnego typu prac, świetlówki możemy zamontować również w wybranych miejscach na ścianach. Bez wątpienia powinniśmy zadbać o dodatkowe oprawy także wtedy, gdy w naszym pomieszczeniu znajduje się np. stół roboczy – w jego oświetleniu pomoże np. podłużna, zwisająca nad nim lampa jarzeniowa.
Warto pamiętać o tym, by zapewnić sobie możliwość uruchamiania poszczególnych opraw odmiennymi włącznikami. Dzięki temu zaoszczędzimy energię i będziemy mogli korzystać wyłącznie z tego światła, które w danej sytuacji jest dla nas wystarczające.
Inne lampy do garażu
W oświetleniu pomieszczeń gospodarczych sprawdzą się nie tylko lampy jarzeniowe. Możemy zastąpić je także plafonami LED mocowanymi natynkowo – niektóre z nich, zwłaszcza te z czujnikiem ruchu, mogą być też zamontowane na zewnątrz, przydając się szczególnie nad bramą garażu.
Szczególnymi źródłami światła są także lampy warsztatowe, które zyskują na funkcjonalności używane wraz ze specjalnym stojakiem w postaci trójnogu. Są mobilne, dlatego można ustawić je w dowolnym miejscu, w którym akurat są potrzebne. Podobną rolę spełni halogenowy projektor – takie lampy z pewnością okażą się pomocne podczas napraw samochodu, a także w innych sytuacjach wymagających użycia oświetlenia przenośnego.