Grzejniki płytowe od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród różnych rodzajów ogrzewania. Urządzenia te mają bardzo wiele zalet, przy niewielu wadach. Zanim jednak pojedziemy do sklepu, by wybrać grzejniki do mieszkania, warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.
Grzejnik płytowy- budowa
Grzejniki płytowe produkowane są z blachy stalowej. Każda płyta montowana jest z dwóch kawałków blachy, a następnie zgrzewana. Wnętrze płyty to dwa kanały z wodą w poziomie oraz kanały pionowe. Dzięki przymocowaniu blachy tłoczonej faliście, która może pełnić funkcję ożebrowania, zwiększa się moc cieplna.
Wśród modeli kaloryferów można spotkać takie z jedną płytą lub z dwoma, a nawet trzema. Boki grzejnika zazwyczaj są osłonięte kawałkiem blachy, a przez kratkę zamontowaną u samej góry wydostaje się ciepłe powietrze.Jeśli chodzi o efektywność cieplną, to największą cechują się grzejniki z jedną płytą. Jeśli zdecydujemy się na grzejnik dwupłytowy, to moc drugiej płyty będzie o około 30% mniejsza. Podobnie w trój-płytowym, trzeci płyta będzie miała mniejszą moc o kolejne kilkanaście procent.
Grzejnik płytowy- montaż
Standardowy grzejnik płytowy ma 4 króćce pozwalające na podłączenie krzyżowe lub boczne. Można także spotkać grzejniki podłączane od dołu, jednak są one droższe z uwagi na fakt, że w zestawie znajduje się zawór regulacyjny oraz przewody przyłączeniowe. W kwestii oznaczeń grzejnik zazwyczaj oznaczany jest dwoma cyframi. Pierwsza cyfra informuje nas o ilości płyt a druga o ilości ożebrowań. Przykładowo symbol 21 oznacza grzejnik dwu-płytowy z jedną płytą ożebrowaną.
Jak dobrać rozmiar i moc grzejnika?
W tej kwestii trzeba sobie jasno powiedzieć, że moc grzejnika zależy od jego rozmiaru. Z uwagi na fakt, że grzejnik płytowy montujemy pod oknem, jedynym ograniczeniem jest wysokość. Długość nie stanowi przeszkody, ale jeśli zdecydujemy się na więcej płyt, to oczywiście kaloryfer nie musi być długi. Najlepiej dobrać kaloryfer używając wskaźnika mocy, który jest zależny od powierzchni lub objętości pomieszczenia. Jednak określenie takiego wskaźnika nie jest proste z uwagi na fakt, że wpływ na niego ma wiele czynników. Jeśli więc dobieramy grzejnik, a nie mamy w tym doświadczenia, to lepiej zdać się na specjalistę, który doradzi najlepsze rozwiązanie.
Pamiętajmy, że najlepszym miejscem do montażu grzejnika, jest to pod oknem. Dzięki temu powietrze z zewnątrz razu trafia w pobliże kaloryfera i jest podgrzewane. Następnie ogrzane bierze udział w obiegu powietrza we wnętrzu pomieszczenia.