W latach ’80 czy ’90 w wieżowcach montowało się jeden rodzaj metalowych barierek. Obecnie ich wybór jest znacznie większy, a ich wygląd dobiera się do wyglądu całego budynku oraz jego otoczenia (np. umiejscowienia w mieście czy geograficznego obszaru położenia).
Najczęściej stosowane barierki
Obecnie mamy 5 najczęściej wybieranych rodzajów balustrad:
– drewniane (stosowane w domkach jednorodzinnych zwłaszcza, w okolicach mazur czy gór)
– betonowe (idealne dla instytucji publicznych z dużymi tarasami, dworków czy willi)
– kute żeliwne (wybierane przez właścicieli dużych i nowoczesnych domów za miastem oraz willi)
– stalowe z wypełnieniem szklanym (instalowane głównie w kilkupiętrowych budynkach mieszkalnych w nowoczesnym stylu)
– ze szczebelkami (najbardziej klasyczna, najtańsza barierka balkonowa pasująca do wieżowców).
Kiedyś wybierało się najtańszy model balustrady i nie zastanawiało się nad ogólnym wyglądem budynku. W dzisiejszych czasach inwestorzy, właściciele budynków czy domów przywiązują dużo większą uwagę do wyglądu, dlatego barierka balkonowa musi swoim wyglądem oraz materiałem wkomponować się w całość otoczenia. Wybór ciężkiej i żeliwnej barierki albo z wypełnieniem szklanym zupełnie by nie pasowała do drewnianego domku w górach.
Podstawowa funkcja barierki- bezpieczeństwo
Barierka prócz swojego dekoracyjnego wyglądu ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo nam oraz naszym bliskim, gdy chcemy wspólnie spędzić czas na tarasie czy balkonie. Minimalna wysokość takiej barierki balkonowej ma wynosić 0,9 metra (jest to odpowiednia wysokość, by najmniejsze dzieci przez nią nie wypadły). Jeśli macie możliwość wyboru umiejscowienia nóżek barierek, zdecydujcie się na wmontowanie ich w powierzchnię Waszego balkonu. Niech nie będą umieszczone poza nim, gdyż od spodu tworzą Wam się niewielkie dziury, ale na tyle duże, że cos może Wam wypaść albo utkwić łapa małego pieska czy dziecka.
Jeśli macie dużo dzieci w domu, planujecie je bądź chcecie otworzyć przedszkole w domku jednorodzinnym, nie montujcie w żadnym wypadku barierek w formie „drabinki”. Dzieci potraktują to jako okazję do zabawy i wspinania się, co może doprowadzić do poważnego niebezpieczeństwa.