Jaką rolę odgrywają zasilacze buforowe?

Stosowane w systemach alarmowych zasilacze buforowe stanowią bez wątpienia jeden z ich najważniejszych elementów. Zapewniają one nieprzerwaną pracę systemu, nawet w czasie wielogodzinnej awarii zasilania podstawowego. W sytuacjach, kiedy zawodzi zasilanie podstawowe, zasilacze buforowe zaczynają dostarczanie energii ze sprzężonego z nimi akumulatora, przy czym są to najczęściej szczelne, kwasowo-ołowiowe akumulatory.

abstractDo czego służą zasilacze buforowe?

Zadanie zasilaczy buforowych polega na ciągłym dostarczaniu stabilnego zasilania. W sytuacji, kiedy zanika napięcie w sieci, zasilacze buforowe natychmiast przełączają źródło zasilania na akumulator. Urządzenia tego typu są wyposażone w zabezpieczenia nadnapięciowe (OVP), przeciwzwarciowe (SCP), przeciwprzeciążeniowe (OLP) oraz chroniące akumulator przed zbytnim rozładowaniem (UVP).

Zasilacze buforowe a ich podstawowe parametry techniczne

Do najważniejszych parametrów zasilaczy buforowych należy zaliczyć napięcie zasilania. Oscyluje ono w granicach 12 V prądu stałego, biorąc pod uwagę systemy sygnalizujące włamania oraz napadu. Niezmiernie istotnym parametrem technicznym zasilaczy buforowych jest ponadto wydajność prądowa, która obejmuje prąd potrzebny do ładowania wbudowanego w urządzenie akumulatora oraz prąd, który jest wykorzystywany w celu ładowania urządzeń zewnętrznych, wspomaganych za pomocą zasilaczy buforowych. Dzięki temu parametrowi można określić zdolność zasilaczy do dostarczenia potrzebnej ilości energii.

Wyprodukowane z wysokogatunkowych materiałów zasilacze buforowe są wyrobami spełniającymi najwyższe standardy. Ich niekwestionowaną zaletę stanowi niezawodność i bezawaryjność działania. Rola tych urządzeń jest nie do przecenienia, ponieważ – niezależnie od sytuacji – zapewniają ciągłość pracy systemów alarmowych, które charakteryzują się wszechstronnymi możliwościami zastosowania. Z jednej strony mogą być montowane w firmach oraz w instytucjach, z drugiej natomiast w domach i w lokalach użyteczności publicznej.


Opublikowano

w