Kontener biurowy znajduje się niemal na każdej budowie. Pozwala w łatwy i niedrogi sposób stworzyć komfortową przestrzeń do pracy i zaplecze socjalne dla pracowników. Dodatkowo nowoczesne kontenery biurowe są zarówno praktyczne, jak i bardzo wytrzymałe, dzięki czemu mogą obsłużyć niejedną budowę. Trwałość ta sprawia, że w większości przypadków korzystnym rozwiązaniem jest nie zakup, a wynajem kontenera. W ten sposób za równie wysoką jakość zapłacisz mniej. Jakie inne zalety ma taki wybór?
Konstrukcja kontenera biurowego i jego funkcje
Kontenery biurowe są prostymi konstrukcjami mającymi kształt prostopadłościanu. Zbudowane są ze spawanej stalowej ramy oraz ścian wykonanych z blachy falistej lub innego równie wytrzymałego materiału (np. płyt warstwowych).
Jako że kontener biurowy zamykany na klucz na budowie nie pełni wyłącznie funkcji magazynu lub warsztatu, jest izolowany oraz wyposażony w okna zabezpieczone roletami, dzięki czemu może być również przyjemnym pomieszczeniem do pracy biurowej, komfortową stróżówką lub doskonałym zapleczem socjalnym dla pracowników. Na życzenie klientów niektóre firmy oferują także możliwość wyposażenia kontenera biurowego w meble.
Nie ma natomiast standaryzowanych rozmiarów, jakie powinien mieć kontener biurowy – wymiary tej budowli różnią się w zależności od jego przeznaczenia oraz wielkości budowy. Największą popularnością cieszą się jednak kontenery o wymiarach 2,4 x 6 m. Są one najpraktyczniejsze, mają stabilną konstrukcję i łatwiej je zagospodarować.
W razie potrzeby kontenery łączy się w zestawy, a przestrzeń wydziela za pomocą ścianek działowych. Warto też zauważyć, że niestandardowe wymiary kontenera biurowego wiążą się z produkcją na zamówienie, co jest dużo droższe i przydatne tylko w nielicznych sytuacjach.
Kontener biurowy – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?
Przepisy zawarte w ustawie Prawo Budowlane zaliczają kontener biurowy do tymczasowych obiektów budowlanych, czyli budowli niepołączonych trwale z gruntem i przeznaczonych do użytkowania krótszego od ich trwałości technicznej. Z tej samej ustawy wynika również, że postawienie takich obiektów nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli ich okres użytkowania nie przekracza 180 dni. W takim wypadku wystarczy zgłosić ten fakt do właściwego Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego.
Pozwolenia na budowę kontenera biurowego nie potrzeba również wtedy, jeśli pełni on funkcję pomieszczenia gospodarczego, a jego powierzchnia nie przekracza 35 m2 (warto przy tym zauważyć, że najpopularniejsze kontenery mają powierzchnię 15 m2). W takiej sytuacji czas użytkowania kontenera biurowego może też wynosić więcej niż 180 dni.
Zalety wynajmu kontenerów biurowych
Nowoczesne technologie produkcyjne kontenerów zapewniają bardzo dużą stabilność i wytrzymałość ich konstrukcji. Oprócz tego waga kontenerów biurowych nie jest wysoka, dzięki czemu możliwe jest przewiezienie ich samochodem ciężarowym w dowolne miejsce.
Poszczególne moduły kontenerów biurowych można natomiast wygodnie przenosić z miejsca na miejsce w miarę rozwoju sytuacji na budowie. Wyjątkowo korzystny jest także koszt postawienia takich kontenerów – jest on zdecydowanie niższy niż koszt wybudowania niemobilnych budynków o podobnym charakterze użytkowym.
Aby jeszcze bardziej ograniczyć wydatki, warto zdecydować się na wynajem kontenerów biurowych. Jego ogromną zaletą jest to, że firma zajmująca się ich wypożyczaniem sama dostarczy je na miejsce, a potem – po zakończeniu budowy – również odbierze. Wynajem kontenerów ogranicza więc czasochłonność przedsięwzięcia i nie wymaga większego wysiłku ze strony nadzorcy placu budowy – wystarczy po prostu skontaktować się z wybranym dostawcą.
Jednym ze sprawdzonych i zaufanych przedsiębiorstw zajmujących się wypożyczaniem kontenerów biurowych jest polska firma GIZO. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży gwarantuje ona niezawodność dostarczanych budowli oraz kompleksową obsługę całego procesu wynajmu. Zapraszamy do zapoznania się z jej pełną ofertą!