Jak obliczyć koszt swojego zużycia energii?

żarówkaW dzisiejszych czasach z energii elektrycznej korzystamy w praktycznie każdej sferze życia. Z tego powodu coraz więcej płacimy w rachunkach za prąd. Czy jesteś w stanie ustalić przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej? Jak obliczyć ile będziemy musieli zapłacić?

Co składa się na zużycie energii elektrycznej?

Prąd jest konieczny do oświetlenia domu, zasilania pompy, lodówki, pralki, telewizora, kotła centralnego ogrzewania oraz innych pomniejszych urządzeń AGD takich, które włączone są przez większość czasu, jeśli nie bez przerwy. Ale to nie wszystko. Energia elektryczna zasila również dodatkowe urządzenia i instalacje, np. komputery, automatyczne bramy wjazdowe oraz garażowe. U każdego urządzenia wpływające na zużycie energii się różnią, jest ich także bardzo dużo.

Podczas codziennego użytkowania raczej nie zastanawiamy się, ile prądu zużywają poszczególne urządzenia i instalacje. Taka refleksja pojawia się w momencie gdy przychodzi rachunek za zużycie prądu. To wysoki koszt często skłania nas do znalezienia sposobu na jego ograniczenie.

Zużycie prądu – o czym musisz pamiętać?

Kiedy zwracasz uwagę na zużycie prądu przez dane urządzenie, musisz pamiętać o częstotliwości i długości ich pracy. Biorąc pod uwagę najbardziej podstawowe wyposażenie domu, najwięcej energii elektrycznej zużywają płyty indukcyjne. Ich roczny koszt użytkowania to ponad 500 złotych. Idąc dalej, piekarnik elektryczny kosztuje właściciela niecałe 350 złotych. Płyta indukcyjna oraz piekarnik nie są użytkowanie jednak przez całą dobę. Lodówka tak, ale jej koszt roczny wynosi 185 złotych rocznie.

Zużywanie energii innych podstawowych urządzeń kosztuje:

  • czajnik elektryczny – 164 zł
  • odkurzacz – 107 zł
  • zmywarka – 164 zł
  • pralka – 98 zł
  • laptop – 94 zł
  • komputer stacjonarny – 135 zł
  • telewizor – 87 zł.

Kupując sprzęt warto zwracać uwagę na klasę energetyczną danego urządzenia. Korzystne jest także wyłączanie z gniazdek nie używanych urządzeń. Nie pozostawiaj także w trybie czuwania.

Jak obliczyć zużycie energii?

Samodzielne obliczenia

Przed obliczeniem trzeba przygotować kilka potrzebnych danych. Na osobnej kartce zapisz, ile czasu i z jaką mocą pracują dane urządzenia przeciągu miesiąca. Odszukaj na fakturze za prąd, ile kosztuje 1 kWH. Stawka może być stała lub różnić się w zależności od konkretnych godzin.

Aby obliczyć koszt należy pomnożyć moc danego urządzenia i czas jego pracy. Wynik następnie podzielić przez tysiąc. W ten sposób otrzymaliśmy zużycie danego sprzętu w kWh. Na koniec trzeba pomnożyć otrzymaną wartość i cenę za 1 kWh. W ten sposób otrzymujemy miesięczny koszt danego sprzętu.

Użycie kalkulatora

Do obliczenia rocznego zużycia energii można także użyć specjalistycznego kalkulatora. W prosty sposób można poznać, ile prądu pobierają urządzenia i ile kosztują rocznie. Aby uzyskać takie informacje, musisz wpisać, ile osób zamieszkuje twoje gospodarstwo domowe. Następnie wybrać z listy lub wpisać urządzenia, z których korzystasz. Wówczas kalkulator obliczy średnie zużycie prądu w twoim domu.
Jednak to nie wszystko Kalkulator nie obliczy zewnętrznego oświetlenia, kotła centralnego ogrzewania, automatyki bramowej i wielu innych. Zużycie przez to może wzrosnąć nawet trzykrotnie.


Opublikowano

w