Tradycyjne rurociągi ciepłownicze muszą być poddawane renowacji głównie z dwóch powodów – korozji zewnętrznej rur i wadliwej izolacji cieplnej. Występujący wysoki poziom wód gruntowych jest częstą mimo zabezpieczania kanałów ciepłowniczych przez ich drenaż, przyczyną zatapiania sieci, niszczenia izolacji cieplnych, korozji rur i innych elementów stalowych.
Z tych względów prowadzono dotychczas albo częściowe remonty bieżące, albo układano nowe rurociągi, ponosząc wysokie koszty.
Ponowna izolacja
A właściwie, aby uzyskać wszystkie zalety nowej instalacji, o jednocześnie uniknąć ich wad, wystarczyłoby na nowo zaizolować istniejące rurociągi w systemie EKO-izolacji. Technologia ta jest z powodzeniem stosowana przy budowie i renowacji rurociągów w Niemczech i Holandii. Przykładem może być holenderskie miasto Breda, w którym ok. 40% zaizolowanych tym systemem rurociągów leży w wodzie gruntowej. Bezawaryjność ich pracy potwierdza przydatność i skuteczność sytemu nawet w tak ekstremalnych warunkach.
System EKO-izolacji zastosowało w Polsce po raz pierwszy MPEC Wrocław S.A., w bardzo trudnych warunkach terenowych, przy wysokim poziomie wód gruntowych, przekraczającym często poziom ułożenia rurociągu. W 1995 roku remontowi poddana została magistrala o średnicy 2 x DN 1000 i długości 2 x 365 m. Prace prowadzone były w miesiącach zimowych przy temperaturach zewnętrznych dochodzących do -20oC. W roku 1998 realizowano dalszy odcinek o długości 2 x 570 m.
Zalety systemu EKO-izolacji:
- natychmiastowa skuteczna ochrona antykorozyjna
- niezawodna izolacja cieplna
- możliwość pozostawienia starych rur i zachowania dotychczasowego przebiegu trasy
- zachowanie ciągłości eksploatacji
- zmniejszenie zakresu robót ziemnych
- szybka realizacja prac budowlanych
- obniżenie kosztów w porównaniu do montażu nowego rurociągu zwłaszcza przy większych średnicach rurociągu
- prowadzenie prac w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze roku
- zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców i ruchu drogowego podczas prowadzenia robót ziemnych
- możliwość prowadzenia budowy etapami na małych odcinkach
- stabilna i jednocześnie elastyczna osłona zewnętrzna
- odporność na starzenie
- ekologiczne materiały i metody prowadzenia robót
Swobodne wydłużanie termiczne rur
W systemie Lebit-Cibet stosowana jest termoplastyczna masa izolacyjna, która w temperaturze gruntu zachowuje swoje właściwości. Wraz ze wzrostem temperatury roboczej rurociągu bezpośrednio przy rurze masa izolacyjna staje się coraz bardziej plastyczna. Wokół rury tworzy się warstwa płynna o grubości kilku milimetrów. Umożliwia to swobodne wydłużanie się rury w obu kierunkach. Podczas ruchów wzdłużnych rury w obszarze kolan plastyczna płynna masa izolacyjna spływa na boki i powraca w to samo miejsce. Swobodnie wydłużająca się rura przewodowa zatopiona w ochronnej masie izolacyjnej gwarantuje uniknięcie naprężeń rurociągu i dobrą izolację cieplną, dzięki czemu poduszki i komory kompensacyjne stają się zbędne.