Kominki – system DGP – sprawność i regulacja

kominekJedną i podstawową wadą ogrzewania powietrznego będzie problem z dokładnym i równomiernym rozprowadzeniem ciepłego powietrza po całej powierzchni domu. W przypadku jeśli źródłem ciepła ma być kominek to ogrzewać będzie się ono poprzez opływanie obudowy wkładu kominkowego, po czym rolę przejmuje rozdzielacz, który rozprowadza nagrzane powietrze systemem rur zakończonych odpowiednimi nawiewnikami i w taki oto sposób dopływać będzie do kolejnych pomieszczeń. Powietrze, które jest schłodzone przemieszcza się ku dołowi i otworami w obudowie kominkowej powraca do wkładu przy wykorzystaniu naturalnych ruchów powietrza, czy też poprzez wymuszenie ich pracą wentylatora.

Podstawowym warunkiem funkcjonalności ogrzewania tego rodzaju będzie więc swobodny przepływ powietrza na odcinku pomieszczenie – kominek. Aby swoboda taka mogła zostać zapewniona w wewnętrznych drzwiach montowane są kratki, wiercone otwory, czy też podcinane dolne krawędzie skrzydeł.
Ze względu między innymi na to, że istnieje także możliwość przenoszenia zapachów, wloty powietrza nie zostają umieszczane, czy to w kuchni, czy też w łazience, a w pomieszczeniach tych zastosowanie znajduje inna metoda grzewcza. Wada powietrznego ogrzewania kominkowego to między innymi unoszenie kurzu, co może zostać ograniczone, ale tylko w pewnym procencie poprzez zamontowanie w wentylatorach odpowiednich filtrów.

Ogrzewanie przy wykorzystaniu systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza, czy w skrócie DGP, może funkcjonować także w systemie zamkniętych, o ile do każdego z pomieszczeń poprowadzone są dwa rzędy rury, gdzie jedne z nich nawiewają powietrze ciepłe, drugie natomiast odprowadzają te już schłodzone z powrotem do wkładu kominkowego. W tym przypadku nie ma konieczności wykonywania żadnych podcięć pod drzwiami, czy też montowania specjalnych tulei. Z drugiej jednak strony nie będzie to dalej eliminowało problemu związanego z rozchodzącymi się zapachami oraz zasysanym kurzem.

W zależności od tego jak rozległą instalację rozprowadzającą posiadamy systemy grzewcze będą mogły pracować w dwóch rodzajach obiegu. Jeden z nich to tak zwany obieg grawitacyjny, drugi natomiast będzie opierał się na pracy wentylatora, którego rolą jest wymuszanie sztucznej cyrkulacji powietrza. Grawitacyjna metoda pozwala na rozprowadzenie powietrza jedynie pod warunkiem, że odcinki rur w poziomie nie będą przekraczać pięciu metrów, dotyczy to więc niewielkich domów, gdzie kominek zostaje umiejscowiony w miejscu centralnym.

Większe możliwości zapewniać będzie więc wymuszany sztucznie obieg powietrza, gdzie odpowiednio dopasowany i ustawiony wentylator daje możliwość pokonania oporów w przepływie, które spotykane są w obiegu grawitacyjnym, przez co rury mogą być o wiele dłuższe. Tutaj znowu jednak praca będzie uzależniona od prądu elektrycznego i jego dopływu, w momencie kiedy miejsce ma awaria sieci trakcyjnej ogrzewanie będzie praktycznie nie działać, a dodatkowo jest źródłem hałasu, który w zależności od rodzajów wentylatorów i ich klasy będzie mnie, czy też bardziej słyszalny.

Sprawność systemu

Posiadanie wkładu kominkowego nie jest jeszcze szczytem sukcesu. Musi on dobrze działać i spełniać wyznaczone funkcje, a to jest już całkiem inną sprawą. Aby służył nam bezawaryjnie przez długie lata musi być odpowiednio dobrany i dostosowany do naszych potrzeb.

Najważniejsze jest abyśmy potrafili wybrać wkład kominkowy, który posiada wysoką jakość oraz jak najlepsze parametry grzewcze, przez co rozumiemy, że jego sprawność jest wysoka, a poziom zużycia drewna jak najmniejszy, długi okres palenia przy jednorazowym załadunku paliwa, czy w tym przypadku przede wszystkim opału. W przypadku jeśli zdecydujemy się na tani wkład kominkowy nieznanej firmy, czy też o słabych parametrach będziemy musieli przygotować się na to, że jego eksploatacja wyjdzie nas bardzo drogo.

Jeśli chcemy aby nasze wkłady kominkowe były jak najbardziej sprawne powinniśmy zadbać dodatkowo o to, aby cała powierzchnia domu była odpowiednio zaizolowana. Nawet jeśli zakupimy najdroższy z możliwych wkładów, a izolacja cieplna będzie wykonana nieodpowiednio, to nawet taki kominek nie będzie wstanie odpowiednio ocieplić naszego domu. Im lepsza termiczna izolacja mieszkania, czy też domu tym niższe będą koszty eksploatacyjne wiążące się z użytkowaniem systemu DGP.

Oprócz tego powinniśmy zadbać o prawidłową wentylację każdego z pomieszczeń, tak aby móc zapewnić zachowanie swobodnej cyrkulacji powietrza. Kanały wentylacyjne powinny być jak najbardziej sprawne, a dopływ powietrza z zewnątrz nie powinien być w żaden sposób hamowany, czy też utrudniany.

Winniśmy także zwrócić uwagę na to, czy ocieplane pomieszczenia gwarantują odpowiedni dopływ powietrza potrzebnego do procesu palania, co będzie miało wpływ na prawidłową pracę wkładu kominkowego, zwłaszcza w przypadku nowych i szczelnych domów. W pomieszczeniach, w których znajduje się kominek należy poprowadzić więc wywietrzniki, które będą powodowały dostęp odpowiedniej ilości świeżego powietrza, najlepiej poprzez specjalne przewody trafiające bezpośrednio do naszego kominka.

Kolejnym krokiem, który da nam gwarancję wydajności i sprawności naszego systemu DGP będzie między innymi instalacja wylotów ciepłego powietrza wraz z odpowiednią regulacją. W takowy sposób będzie istniała możliwość rozdzielania strumieniu powietrza, które docierają do poszczególnych pomieszczeń, a przez to ocieplania ich na różnym poziomie.
Oprócz tego powinniśmy pamiętać o tym, że kominek powinien zostać wykonany zgodni z wszystkimi obowiązującymi i powszechnie przyjmowanymi zasadami, co będzie miało duże znaczenie dla bezpieczeństwa. Oprócz tego należy skupić się na odpowiedniej wentylacji całego wkładu kominkowego, która działać będzie nawet w momencie niedoboru, czy też spadku napięcia. Ostatni z kroków to dokładne rozplanowanie całego systemu DGP, który powinien być jak najbardziej scentralizowany, a cała sieć przewodów poprowadzona w logiczny i prosty sposób, oczywiście o ile istnieje taka możliwość, a z doświadczenia wiadomo, że czasami ciężko wprowadzić łatwe rozwiązania, szczególnie w przypadku starego budownictwa


Regulacja


Systemy DGP powinny być tak wyregulowane, aby każde z pomieszczeń zostało nagrzane powietrzem, którego temperatura jest stosunkowo nie za wysoka, czyli zgodnie z przepisami, nie przekraczająca czterdziestu pięciu stopni Celsjusza. Dodatkowo powietrze to powinno napływać z nawiewników bez wywoływania odczuwalnych przez człowieka podmuchów. W przypadku jeśli intensywność wypływu powietrza były zbyt duża to w połączeniu z hałaśliwością instalacji mogłoby być to odczuwalne jako dyskomfort.

Główne parametry pracy ogrzewania kominkowego, jakie stanowią temperatura oraz właśnie intensywność przepływającego powietrza, powinny zostać ustalone już w momencie projektowania całej instalacji. Oczywistym jest, że w czasie użytkowania konieczne będą korekty wynikające z użytkowania urządzeń i ich eksploatacji, czy też z powodu zmiany warunków klimatycznych.

W przypadku jeśli ogrzewanie okazałoby się niedostatecznym, wtedy koniczne jest zwiększenie temperatury powietrza grzewczego, co niestety jest wbrew przepisom, czy też zwiększenie intensywności napływu ciepłych mas powietrza, co z kolei będzie odbijało się na komforcie użytkowania. Z tego też powodu dom, który ogrzewany zostaje poprzez kominek powinien posiadać bardzo dobrą izolację termiczną, co przyniesie nie tylko oszczędności na samym paliwie, czy też surowcu, ale także zapewni o wiele większy komfort jeśli chodzi o użytkowanie. Spowoduje to bowiem zmniejszenie zapotrzebowania budynku na ciepło zarówno w czasie zimowym, kiedy temperatura jest najniższa jak i w pozostałych okresach kiedy konieczne jest uruchomienie instalacji grzewczej.

Do celów takowych służyć będą specjalne przepustnice, które montowane zostają na poszczególnych częściach systemu rur. Obrotowe klapki znajdujące się w rurach stropu, czy też w niewidocznych miejscach będą dawać możliwość tłumienia, czy też zwiększania przepływu powietrza. Do dokładniejszej regulacji takowego przepływu służyć będą przede wszystkim tak zwane anemostaty. Mówiąc prościej są to nawiewniki, które posiadają regulowaną szczelinę, przez którą następnie przepływa powietrze. Musimy jednak pamiętać, że jeśli przepływ powietrza zostanie nadmiernie ograniczony może to spowodować duży wzrost hałaśliwości samego nawiewu, co będzie efektem niepożądanym, zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak sypialnia, czy też pokój dziecięcy.


Opublikowano

w