Dostęp linowy i techniki wysokościowe znajdują szerokie zastosowanie w różnych pracach montażowych. Dotyczy to również mocowania instalacji przeciwpożarowych, które wymagają zachowania szczególnej ostrożności i bezpieczeństwa. Praca na wysokości opiera się na zastosowaniu specjalistycznego sprzętu, a także odpowiednich technik alpinistycznych. Nie bez znaczenia pozostają odpowiednie kompetencje wykonawców, którzy muszą przejść niezbędne szkolenia oraz uzyskać wymagane certyfikaty.
Zagrożenia i ryzyko
Montaż instalacji p poż w magazynie, hali lub innym budynku jest konieczny z wielu względów. Poza samym ogniem, za największe zagrożenie dla osób obecnych w budynku objętym pożarem uznaje się gorące gazy oraz trujący dym. Obecnie obowiązujące przepisy zawierają szereg restrykcyjnych wymagań, które odnoszą się do skutecznego zabezpieczenia dróg ewakuacyjnych oraz ich ochrony przed zadymieniem. Właściwy efekt można uzyskać poprzez wykorzystanie odpowiednio dobranych systemów, pozwalających na odprowadzenie szkodliwego dymu. W tym celu przeprowadza się montaż wentylacji mechanicznej, która podnosi bezpieczeństwo użytkowników budynku oraz w rezultacie ogranicza liczbę poszkodowanych w wyniku pożaru. Ważną funkcję spełniają również inne systemy przeciwpożarowe. Ich zastosowanie jest konieczne zarówno w halach czy magazynach, jak i innego rodzaju zakładach. Prawidłowo zaprojektowana ścieżka ewakuacyjna znacząco usprawnia przebieg akcji ratunkowej, natomiast montaż instalacji tryskaczowych minimalizuje rozprzestrzenianie się ognia i ogranicza szkody powstałe w wyniku zagrożenia.
Specjalistyczna obsługa
Montaż instalacji p poż w hali produkcyjnej, magazynie czy jakimkolwiek innym obiekcie zawsze powinien być realizowany przez doświadczonych specjalistów. Dostęp linowy pozwala na efektywne zamocowanie niezbędnego systemu, ponieważ umożliwia sprawne obijanie wszelkich przeszkód architektonicznych – takich jak chociażby gzymsy, odpływy, przewyższenia czy nietypowe konstrukcje dachu. Kompleksowe prace alpinistyczne od lat świadczy firma Teton. Jedynie doświadczeni eksperci są w stanie sprawnie wykonać wszystkie operacje, które wymagają realizacji prac podnośnikowych czy dostępu linowego. Techniki alpinistyczne pozwalają na skuteczne i szybkie przeprowadzenie działań bez ingerencji w samą infrastrukturę budynku. Instalacja przeciwpożarowe może być dzięki temu zastosowana nawet w obiektach o nietypowej lub specyficznej architekturze. Po montażu cały system jest dokładnie sprawdzany pod kątem szczelności, a następnie przygotowywany do rozruchu. Instalacja może też wymagać okresowego serwisowania, aby zachować wysoką efektywność ochrony przeciwpożarowej. Takie prace również wymagają zastosowania dostępu linowego i technik alpinistycznych.
Kompleksowe prace wysokościowe
Od jakości i rodzaju zastosowanych w danym budynku systemów przeciwpożarowych w dużym stopniu zależy skuteczność potencjalnych akcji ratunkowych, które są prowadzone w razie zagrożenia pożarem. Odpowiedzialność za spełnienie wszystkich obowiązków pod kątem ochrony przeciwpożarowej spoczywa na właścicielu budynku, bądź też jego zarządcy. Ich zadaniem jest wybór odpowiednio doświadczonych wykonawców do przygotowania instalacji, którzy muszą posiadać niezbędne uprawnienia. Do montażu instalacji tryskaczowej i przeciwpożarowej wymagane są konkretne szkolenia, a także nieustanne podnoszenie kwalifikacji. Aby zyskać pewność prawidłowej i bezpiecznej realizacji prac w dostępie liniowym, najlepiej zatrudnić specjalistów dysponujących uprawnieniami Urzędu Dozoru Technicznego. Takie rozwiązanie daje gwarancję, że wszystkie zadanie zostaną wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami. Sprawdzona firma może też zapewnić dostępność wysokojakościowego sprzętu, co pozostaje nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa i efektywności poszczególnych prac wysokościowych.