Jak wybrać łóżko dla dziecka?

Wygodne, bezpieczne, praktyczne, a do tego sprzyjające odpoczynkowi i dopasowane. Jak wybrać łóżko dla dziecka i co brać pod uwagę przy zakupie?

Bezpieczeństwo

łóżko dziecięceJako, że łóżko dziecięce służy nie tylko do spania, ale często też do zabawy, ważne jest aby było wytrzymałe i bezpieczne. Zwróć uwagę, by było ono wykonane z solidnych, odpornych materiałów. Warto zainwestować w łóżko od dobrego producenta i z litego drewna, niż tańszy model z płyty pilśniowej, który szybko się zniszczy.

Zakup łóżeczka dla niemowlaka tak samo wymaga zwrócenia uwagi, by było wykonane z bezpiecznych materiałów, pomalowane nietoksycznymi farbami. Odstęp między szczebelkami również ma znaczenie, nie może być za duży (nie więcej niż 6cm).

Łóżka dla dzieci powinny mieć wymagane certyfikaty, a szczebelki powinny być wyjmowane. Dla starszych dzieci nie może być za wysokie, najlepsze są modele, które w pozycji siedzącej gwarantują swobodny kontakt stóp z podłożem.

Dopasowanie

Jest wiele elementów, które powinny zgrać się z wybranym łóżkiem. Przede wszystkim jest to rozmiar materaca – zarówno w wysokości i szerokości, ale również grubości. Wygląd łóżka też ma znaczenie, zwłaszcza dla starszego dziecka. Warto wziąć pod uwagę jego preferencję, jednak zanim zdecydujemy się na zakup łóżka w kształcie samochodu trzeba pamiętać, by wystające elementy nie stanowiły żadnego zagrożenia i nie narażały na zadrapania czy skaleczenia.

Rozmiar, a wiek

Łóżka pojedyncze dla dziecka powinny mieć co najmniej 20cm zapasu w długości od wzrostu użytkownika. Jeżeli chcesz, by materac i łóżko były inwestycją na kilka lat, weź pod uwagę, że dziecko może szybko urosnąć przy określaniu wymiarów i kup rozmiar “na zapas”.

Szerokie łóżka dla dziecka, czyli łóżka 90×200 lub 100×200 to dobre rozwiązanie, jeśli np. Twoje dziecko dużo kręci się w czasie snu. Pamiętaj, że przestrzeń w pokoju musi pozwalać na ustawienie takiego mebla.

Noworodki i małe dzieci

Łóżeczko dla noworodka powinno mieć pionowe szczebelki i opuszczany bok, by ułatwić dostęp do dziecka. Im w łóżeczku mniej rzeczy tym lepiej. Nawet poduszki umieszczone na barierkach łóżeczka są niewskazane. W przypadku noworodków najlepiej sprawdzi się tradycyjne łóżeczko bez wystających elementów, z gładką powierzchnią.

Myśląc przyszłościowo do wieku, kiedy dziecko zacznie chodzić, warto by mebel był wyposażony w demontowane barierki. Należy szukać certyfikowanych mebli, pozbawionych ostrych krawędzi oraz materiałów pokrytych chemicznymi farbami. Właściwy wymiar łóżka ma 140 x 70 cm.

Przedszkolaki i większe dzieci

Łóżko dla dzieci od 4 lat powinno być większe i mieć rozmiar 160 x 80 cm. Dziecko w tym okresie ma dużo energii, dlatego posłanie musi być bezpieczne oraz wyjątkowo stabilne. Dla przedszkolaków najlepiej sprawdzą się modele wytrzymałe, z drewna. W tym wieku zaczynają mieć znaczenie aspekty dekoracyjne.

W wieku szkolnym dziecko uczy się już samodzielności, więc odpowiedni model gwarantuje bezproblemowe wchodzenie i wychodzenie. Łózko odpowiednie dla dziecka wczesnoszkolnego powinno mieć wygodne wezgłowie, ponieważ przestaje już być tylko miejscem do spania, ale staje się też wypoczynkiem do czytania i nauki. Wielkość łóżka dla dzieci szkolnych powinna uwzględniać rozmiar, wagę i osobiste upodobania.


Opublikowano

w