Technologia, w jakiej wykonywane są pompy ciepła, znana jest już od ponad dwustu lat. Musiała być ona przez lata udoskonalana, by obecnie produkowane pompy stały się konkurencyjnym i pożądanym źródłem ciepła. Niegdyś urządzenia grzewcze czerpały energię jedynie z gruntu. Współcześnie ciepło do ogrzewania budynków można czerpać również z powietrza, wody, a nawet ścieków.
Pompy ciepła mają wielu ojców. Wśród nich jest również Albert Einstein, który opatentował urządzenie przekazujące ciepło z miejsca o niższej temperaturze, do miejsca, w którym temperatura była wyższa. To na tym urządzeniu oparta jest współczesna technologia, według której są wykonywane pompy ciepła.
Nie tylko domy
Szczęśliwi posiadacze domów jednorodzinnych, powinni rozważyć ten sposób ogrzewania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by było one również montowane w blokach mieszkalnych czy halach i magazynach. Zwłaszcza że, wbrew nazwie, jak podkreśla firma viessmann.pl, pompy ciepła mogą być elementem klimatyzacji i służyć również do schładzania pomieszczeń. Główną zaletą tego typu ogrzewania jest niski koszt eksploatacji. To również godne uwagi rozwiązanie w budynkach, które nie są podłączone do sieci gazowej. Pompy ciepła, jak żadne inne urządzenia grzewcze dają komfort i wygodę, są bowiem całkowicie bezobsługowe. Na wybór tego rodzaju urządzenia duży wpływ ma również fakt, że jest ono bardzo bezpieczne. Nie istnieje bowiem zagrożenie wybuchem czy zaczadzeniem. Montaż pompy ciepła jest bardzo prosty, a pomieszczenie, w którym ma się ona znajdować nie musi spełniać żadnych szczególnych wymagań. Pompa ciepła to produkt dla tych, którym na sercu leży ekologia – nie emituje spalin zanieczyszczających środowisko.
Kupowanie z głową
Jednak te urządzenia mają też swoje wady. Główną z nich jest wysoki koszt zakupu i instalacji. Ta inwestycja się co prawda zwraca, ale dopiero po kilku latach eksploatacji. Pompy ciepła umieszczone zbyt blisko pomieszczeń mieszkalnych mogą drażnić emitowanym przez nie dźwiękiem. Istnieje również obawa, że pompa nie będzie w stanie pracować w przypadku braku zasilania elektrycznego. Tym, którym potrzebna jest pompa ciepła Poznań ma wiele do zaoferowania. Decydując się na zakup pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim współczynnik COP, czyli stosunek ilości energii przekazywanej do instalacji grzewczej w skraplaczu pompy do ilości pobranej przez nią energii elektrycznej. Nie bez znaczenia jest również producent urządzenia – warto wybrać pompę renomowanej firmy, by mieć komfort na długie lata.