Garaż blaszany należy do bardzo popularnych i tanich rozwiązań jako zabezpieczenie samochodu przed różnymi czynnikami atmosferycznymi czy złodziejami. Wybór odpowiedniej jakości blachy pozwala także na dość długi czas użytkowania garażu, nawet 10 lat. Jak wykonać garaż blaszany samodzielnie? Przeczytaj kilka ważnych porad.
Przygotowanie podłoża
Każdy garaż blaszany powinien zostać umieszczony na stabilnym i wyrównanym podłożu. Przed rozpoczęciem projektu warto zastanowić się nad przyszłą lokalizacją obiektu. Należy unikać terenów podmokłych oraz takich, gdzie zbierają się opady. Najodpowiedniejszym miejscem będzie lekkie wzniesienie. Następnie można rozpocząć przygotowania podłoża. Warto pamiętać, aby nie stawiać garażu bezpośrednio na ziemi, gdyż przez to zwiększa się ryzyko szybszej korozji, a także wiąże się to z brakiem odpowiedniej izolacji od podłoża. W tym celu można wykonać wylewkę betonową lub ułożyć płyty betonowe.
Projekt
Kolejnym krokiem do budowy „blaszaka” będzie wykonanie projektu. To właśnie na tym etapie należy dokładnie uwzględnić wszystkie rozmiary, wybrać grubość blachy, a także zdecydować o kształcie dachu.
Budowa
Właściwą budowę garażu należy rozpocząć od wykonania ramy budynku. Każdy element powinien być dobrze zespawany. Dlaczego? Ponieważ to właśnie rama podtrzymuje całą resztę elementów konstrukcji. Im wyższa będzie jej jakość, tym wyższa trwałość całej budowli. Ramę należy wykonać najlepiej z grubych, stalowych kątowników. Następnie czeka nas montaż zadaszenia oraz ścian. Tutaj najczęściej stosuje się ocynkowaną blachę trapezową. Odpowiednio docięte arkusze blachy mocujemy do ramy przy pomocy nitów. Teraz pozostaje nam zamontowanie drzwi garażowych. Do najłatwiejszych należą konstrukcje uchylne, wykonane z arkusza blachy i zawiasów.
Czy samodzielna budowa jest opłacalna?
Proces budowy garażu blaszanego nie wydaje się zbyt skomplikowany. Jednak bez odpowiedniego sprzętu, tj. spawarki i nitownicy, nic nie będziemy w stanie zrobić. Jednak, czy samodzielna budowa jest bardziej opłacalna od zakupu gotowych garaży? Okazuje się, że niekoniecznie. Dlaczego? Samodzielna budowa wiąże się z koniecznością kupna urządzeń, ale też wszystkich materiałów budowlanych. Jeśli doliczymy do tego koszty ich przewiezienia może się okazać, że niewiele zaoszczędzimy. Warto zatem dbać o swój czas i mimo wszystko dokonać zakupu już gotowego garażu „blaszaka”. Firma CGT oferuje ich różne rodzaje. Korzystając z usług profesjonalnych firm możemy mieć pewność, że budowa się nie przedłuży.