Awarie hydrauliczne zdarzają się nad wyraz często i to w każdym domu. Takim sytuacjom można oczywiście dość łatwo i skutecznie zapobiegać, ale nie zawsze jest to możliwe. Najczęstszymi problemami są zatkane rury odpływowe, cieknący kran, zapowietrzone grzejniki i pęknięte rury. Kiedy pojawia się usterka, mamy dwie możliwości: albo możemy spróbować uporać się z nią sami albo wezwać fachowca.
Zatkane rury odpływowe
Zatkana umywalka, sedes lub wanna to jeden z najczęściej występujących problemów hydraulicznych. Niedrożność odpływu może wynikać z błędów w projekcie instalacji/niepoprawnego montażu lub z niewłaściwego użytkowania przez właściciela domu. Aby cały system funkcjonował poprawnie wszystkie przewody powinny być ułożone w nachyleniu, dzięki czemu przedostająca się przez nie woda i nieczystości będą mogły swobodnie spływać w dół. Niebagatelne znaczenie ma też średnica przewodów, zbyt mała będzie skutkowała ciągłymi, nawracającymi awariami. Warto podkreślić, że dobrze zaprojektowana instalacja hydrauliczna powinna być stosunkowo prosta, bez zbędnych załamań i zwrotów kierunku, ponieważ te wcześniej czy później staną się przyczyną powstawania niedrożności rur.
Ryzyko zatkania odpływu może być rzecz jasna mocno ograniczone poprzez właściwe korzystanie z systemu. Należy pilnować aby do zlewu, muszli czy brodzika nie przedostawały się różnego rodzaju nieczystości, takie jak włosy, tłuszcze, resztki jedzenia lub fusy.
W sytuacji zaistnienia usterki można spróbować poradzić sobie z nią samodzielnie stosując specjalny środek chemiczny do udrażniania rur lub starając się je przepchać mechanicznie. Jeżeli jednak te metody nie pomagają, najlepiej niezwłocznie wezwać fachowca, takie bowiem awarie mogą spowodować zalanie pomieszczenia i generowanie dodatkowych, coraz wyższych kosztów.
Cieknący kran
Dla jednych dźwięk nieustannie kapiącej z kranu wody jest czymś absolutnie nie do zniesienia, podczas gdy inni nie zwracają na to większej uwagi. Jedno jest jednak pewne. Taka usterka, choć pozornie niegroźna, pozostawiona sama sobie, może generować całkiem pokaźne koszta. Szacunkowe starty wody w przeciągu jednego roku mogą sięgać nawet pięciu tysięcy litrów! Najczęstszą przyczyną tego typu awarii jest nieszczelna uszczelka. Wówczas można ją łatwo wymienić samemu, pamiętając przy tym o zamknięciu dopływu wody do kranu przed przystąpieniem do pracy. Zakładając nową uszczelkę należy zwrócić uwagę na to, aby była równomiernie rozłożona. W przeciwnym razie wymiana nic nam nie da. Bywa jednak i tak, że przyczyna jest dużo bardziej skomplikowana i wtedy nie obędziemy się bez interwencji dobrego hydraulika.
Zapowietrzone grzejniki
Ten problem dotyczy przede wszystkim starszego budownictwa, w którym stosowano grzejniki żeliwne. Ich nowoczesne odpowiedniki są wyposażone we wbudowane odpowietrzniki, które wykonują cała pracę za nas. Niestety w starszych modelach nie ma takich udogodnień, co wymusza konieczność skorzystania z pomocy hydraulika. Kiedy mamy do czynienia z zapowietrzeniem? Bardzo łatwo to sprawdzić przykładając rękę do grzejnika. Jeżeli jest chłodny lub zimny z jednej strony bez wątpienia wystąpił ten problem. Woda gromadząca się w dolnej części kaloryfera utrudnia wymianę ciepła, co skutkuje niedogrzaniem pomieszczeń, gromadzeniem się w nich wilgoci i powstawaniem grzyba oraz generowaniem dodatkowych kosztów.
Pęknięte rury
Nawet najlepiej zaprojektowane, wykonane z najwyższej klasy materiałów instalacje w końcu się zużywają i starzeją. Najpierw objawia się to pogorszeniem drożności, a w ekstremalnym przypadku pęknięciem rury, czyli jedną z poważniejszych usterek hydraulicznych. Taka awaria może skutkować zalaniem pomieszczeń i poważnymi ziszczeniami w budynku, a naprawa zwykle jest dość kosztowna i skomplikowana. Wymaga ona usunięcia tynku i dostania się do rur, wymiany ich części, a w skrajnych przypadkach nawet całego systemu. Mając to na uwadze warto przy okazji wykonywania innych remontów dokonać okresowej wymiany rur. Zapewni to sprawne i bezawaryjne funkcjonowanie instalacji, a nam oszczędzi stresu i dodatkowych kosztów.
Artykuł przygotowany przez http://profesjonalnyhydraulik.pl – Usługi hydrauliczne na terenie Warszawy i okolic.