Awarie kranu mogą zdarzyć się codziennie, a najczęściej przytrafiają się nam w sytuacjach najmniej do tego odpowiednich. Na szczęście nie zawsze musi się to kończyć zalanym mieszkaniem i gorączkowym poszukiwaniem dobrego hydraulika. Podpowiadamy, jak poradzić sobie samemu z najczęstszymi uszkodzeniami.
Jak poradzić sobie z kapiącym kranem?
Kapiąca z kranu woda to prawdziwa zmora. Kogo z nas nie obudziło nigdy regularne, złowieszcze kapanie kropli z kranu, mimo że przecież zakręciliśmy go najmocniej jak się dało? Kran przecieka z różnych powodów. Jeden z nich może być banalny, ale uciążliwy – mowa o zużytej uszczelce. Na szczęście jest to jedna z awarii, którą możemy zająć się sami. Wystarczy kilka narzędzi i podstawowe umiejętności posługiwania się nimi (jak naprawić cieknący kran podpowie także artykuł Castoramy).
Naprawa kranu: krok po kroku
Zaczynamy oczywiście, jak w przypadku każdej usterki powiązanej z instalacją wodną, od odcięcia dopływu wody – czyli zakręcamy zawór. Jeżeli o tym zapomnimy, może nas czekać przykra niespodzianka. Pamiętajmy więc o zakręceniu zaworu, odkręceniu kranu i poczekaniu chwilę, aż cała woda spłynie z rur. Teraz można zacząć, ale na wszelki wypadek warto mieć w pobliżu miskę na wodę i ścierki. Następnie przychodzi czas na podważenie zaślepki, odkrycie śruby i odkręcenie jej, aż przestanie blokować pokrętła. Może się zdarzyć, że śruba będzie zabezpieczona. Wtedy musimy użyć klucza nastawnego. Kiedy śruba zostanie wykręcona, musimy ocenić, w jakim stanie jest uszczelka. Jeżeli jest to konieczne, wymieniamy ją, co jest bardzo proste, a następnie staramy się dokładnie dokręcić głowicę. Potem instalujemy pozostałe części baterii. Ważnym jest, by wszystkie elementy starannie przymocować z powrotem, aby przeciek się nie powtórzył.
Wymiana baterii: jak to zrobić?
Inną najczęstszą „naprawą” kranu, którą możemy się zająć się sami, jest wymiana baterii. Co jakiś czas jest to konieczne. Na początku warto jest sprawdzić, który bateria będzie odpowiednia – do wyboru mamy baterię ścienną lub stojącą, to zależy od położenia rur. Przed montażem musimy przepłukać instalację wodociągową, demontujemy w tym celu giętkie przewody łączące baterie z instalacją. Warto uzbroić się w grafikę pomocniczą, jeżeli nie znamy nazw poszczególnych elementów. Zaczynamy od wstawienia głowicy do wnętrza korpusu baterii, potem przez zewnętrzne otwory korpusu mieszacza wkładamy od dołu śruby posiadające gwint dwustronny. Kolejnym krokiem będzie wstawienie uszczelki typu o-ring w osi otworu umywalki – na niej umieszczamy pierścień ozdobny, a w końcu samą baterię z wmontowaną głowicą. Pod umywalką zauważymy wystające śruby montażowe; zakładamy na nie uszczelki oraz metalowe podkładki, a przez duże otwory przeprowadzamy wypusty wężyków. Wypusty te należy wkręcić w większe otwory, które znajdziemy na spodzie korpusu; montaż kończymy przez nakręcenie nakrętek na śruby montażowe i położenie nakrętek na wężykach z przewodami zapewniającymi dopływ wody. Następnie na wystające od spodu umywalki lub zlewozmywaka nakładamy śruby montażowe. Ostatnim etapem jest montaż dźwigni oraz sprawdzenie przepływu.
Naprawa kranu nie zawsze musi być zatem trudna; czasem nie warto wzywać hydraulika, szczególnie, że często sami jesteśmy w stanie poradzić sobie z drobną awarią. Warto jednak najpierw upewnić się, czy dysponujemy potrzebnymi narzędziami.
Dużo porad hydraulicznych znajdziesz na www.block.com.pl