Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości?

Krótki poradnik BHP

praca na wysokościachPrace prowadzone na wysokości to szczególny rodzaj zatrudnienia, ponieważ wiąże się z dużym ryzykiem wypadków, które mogą skutkować utratą zdrowia, a w skrajnych wypadkach nawet życia. Dla zapobiegania takim sytuacjom, bardzo ważne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu oraz wiedzy na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa i umiejętne wcielenie ich w życie. Dzięki temu, prace na wysokościach będą wykonywane sprawniej, efektywniej i z większą pewnością.

Odpowiedni sprzęt

Przed rozpoczęciem pracy na wysokościach każdy pracownik powinien zostać poinformowany przez pracodawcę o zagrożeniach i trudnościach związanych z takim charakterem zatrudnienia. Ponadto, właściciel firmy ma obowiązek zapewnić swoim podwładnym odpowiednie warunki oraz sprzęty, które zagwarantują jak najwyższy poziom bezpieczeństwa – ochronę zdrowia oraz życia podczas wykonywania swoich obowiązków. W związku z tym, konieczne jest zorganizowanie odpowiedniego szkolenia z zakresu BHP oraz zapewnienie właściwego wyposażenia, do którego należą środki ochrony indywidualnej:

  • szelki i linki bezpieczeństwa – chronią przed upadkiem z wysokości,
  • amortyzatory bezpieczeństwa – rodzaj urządzeń samohamujących lub jeden z elementów tworzących sprzęt, który chroni przed upadkiem,
  • urządzenia kotwiczące – wspomagają pracę linek i szelek bezpieczeństwa,
  • rękawice i kaski ochronne.

Praca na wysokościach obejmuj różne zawody, m.in.: w sektorze budowlanym, przy odśnieżaniu i czyszczeniu dachów, myciu szyb i rynien oraz przy wycince i pielęgnacji drzew. W takich warunkach trzeba zachować szczególną ostrożność, dlatego oprócz odpowiedniego sprzętu należy posiadać również wiedzę, którą zdobywa się na szkoleniach BHP. Nie bez znaczenia są także umiejętności, dlatego często do pracy na wysokościach zatrudnia się wykwalifikowane osoby, np. alpinistów, którzy nie posiadają lęku wysokości i doskonale radzą sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi panującymi na górze oraz potrafią obsługiwać specjalistyczny sprzęt.

Szkolenia BHP

W przypadku pracy na wysokości szkolenia BHP obejmują zakres prawidłowego użytkowania sprzętu, który chroni przed upadkiem, organizacji i sposobów prac na wysokości, metod i środków, które chronią przed upadkiem oraz aspekty prawne i formalne, które dotyczą tego rodzaju pracy. Niektóre szkolenia obejmują również przeglądy techniczne sprzętów, które zapewniają bezpieczeństwo na wysokości.

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w