Budowa domu w 2022 roku – krok po kroku

Proces budowy każdego domu jednorodzinnego składa się z kilku stałych etapów. Warto upewnić się, że każdy z nich wziąłeś pod uwagę w fazie przygotowań. Stopniowo zapoznając się z poszczególnymi etapami budowy domu, możemy w pełni przygotować cały projekt – tym samym usystematyzować i usprawnić prace budowlane.

Przed budową domu – co musisz wiedzieć

budowa

Na początku drogi najważniejszy jest wybór idealnej działki pod inwestycję. Przed zakupem działki warto sprawdzić, czy teren, na którym położona jest nasza „docelowa” działka, posiada uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Z tego dowiemy się, do czego służy działka i czy możemy zbudować nasz wymarzony dom. Pierwszym krokiem w budowie domu jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Wiąże się to z koniecznością zebrania niezbędnych dokumentów, a czasem z inspekcjami gleby. Musimy też mieć projekt naszego przyszłego domu, który zamówimy w biurze projektowym. Większość firm oferuje możliwość tworzenia pojedynczych elementów na zamówienie lub dostosowania gotowych elementów. W fazie przygotowań musieliśmy też wykonać przyłącza, powiadomić ekipy budowlane, a w razie potrzeby wybudować studnię. Na tym etapie będziemy współpracować z geodetą, którego zadaniem jest nanesienie zaktualizuje danych na mapie do celów projektowych, architektem, projektantem i wykonawcą przyłączy. Powinniśmy a nawet musimy również zatrudnić kierownika budowy i inspektora nadzoru budowlanego oraz zespół do renowacji domu do stanu surowego lub ich domeną jest kompleksowa budowa domów mazowieckie.

Etapy budowy domu

  • Stan zerowy budynku. Obejmuje wszystkie prace poniżej „zerowej” kondygnacji budynku, najniższej kondygnacji nad otaczającym gruntem. Oznacza to, że wykonano fundamenty budynku, wykonanie podpiwniczenia, izolacji przeciwwilgociowej i izolacji pod ścianami piwnic i stropu, jeśli tak zaprojektowano, oraz zasypanie wykopu do docelowego poziomu. Często wykonywane są również przyłącza podziemne – kanalizacyjne, wodociągowe i elektryczne.
  •  
  • Stan surowy otwarty. Stan surowy otwarty to etap budowy domu po stanie zerowym, a przed stanem surowym zamkniętym. Dom w stanie surowym otwartym to konstrukcja składająca się ze ścian nośnych ze stropem, zwieńczona dachem z odpowiednim pokryciem, ale może to być pokrycie tymczasowe. Budynek jest w stanie surowym, nie posiada okien, drzwi i osprzętu. Budowa domu w stanie surowym otwartym powinna być wykonana ściśle według projektu. Zwykle otwieranie stanu surowego odbywa się wiosną, ale można też stosować różne okresy budowy, a otwarcie stanu surowego rozpoczyna się latem lub jesienią.
  •  
  • Stan surowy zamknięty. Kolejnym etapem budowy domu jest stan surowy zamknięty. To budynek, który ma już dach, kompletną konstrukcję nośną, drzwi zewnętrzne, a nawet okna. Oznacza to, że jest w pełni chroniony przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak opady śniegu.

Opublikowano

w