Co znajdziesz w dystrybutorach? 5 najpopularniejszych paliw

W dzisiejszych czasach rośnie liczba samochodów na drogach, nic więc dziwnego, że paliw zużywa się ogromne ilości – warto wiedzieć o nich więcej informacji. Czym się charakteryzują poszczególne substancje, które możemy znaleźć w dystrybutorach paliw? Które z nich są najpopularniejsze? Które z nich powodują najmniejsze szkody środowisku? Wszelkie niezbędne informacje przekazane zostaną w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Benzyna

dystrybutorStosowana w pojazdach wyposażonych w silnik spalinowy. Jest efektem rafinacji ropy naftowej, dlatego jego nadmierne wykorzystywanie grozi wyczerpaniem się zapasów tego surowca. Niemniej jest to niezwykle kaloryczny surowiec, który zawiera w sobie małe ilości siarki. Jest to produkt dodatkowo odporny na niskie temperatury. Te zalety sprawiają, że jest to substancja niezwykle często spotykana w dystrybutorach paliwa. Należy jednak wspomnieć o wadach, którymi jest wspomniane wyżej nadmierne wykorzystanie ropy, ale także zanieczyszczenie środowiska. Jak widać nie jest to paliwo pozbawione wad. W jego składzie znajdują się katalizatory platynowe, co podnosi cenę tego rodzaju substancji.

Olej napędowy

Ta spalająca się w od 170 do 380 stopni Celsjusza substancja jest bardzo popularna wśród użytkowników. Przeznaczona jest dla silników z zapłonem samoczynnym i podobnie do benzyny pozyskuje się ją w wyniku rafinacji ropy naftowej. Jednak można się także spotkać z olejem napędowym produkowanym z roślin. Od benzyny różni go przede wszystkim łatwiejszy i mniej skomplikowany proces produkcyjny oraz wyższa zawartość siarki. W związku z drugim wymienionym czynnikiem jego spalanie jest bardzo szkodliwe dla środowiska. Problemem dla tego rodzaju paliwa jest także niska temperatura – może się zdarzyć tak, że w trakcie zimy pojawi się trudność z odpaleniem samochodu.

LPG

W czasie, gdy coraz więcej paliw drożeje nie powinna dziwić wciąż rosnąca popularność – i tak już popularnego – LPG. Gaz ziemny, to przecież 60% tańsze paliwo od chociażby oleju czy benzyny. Tak więc dzięki niemu można sporo zaoszczędzić na korzystaniu z dystrybutora paliwa. Niestety ma on swoje wady takie jak potrzeba zamontowania specjalnej instalacji gazowej w samochodzie, co ma wpływ na jego żywotność. Auto zmienia się wtedy w tak znaczący sposób, że część producentów odbiera użytkownikom gwarancję po zamontowaniu gazu. Z tego powodu częściej stosuje się go w używanych pojazdach, które mają już swoje lata. Pod względem fizycznym LPG jest mieszanką skroplonego butanu oraz propanu (w różnych proporcjach). Samo paliwo jest transportowane w formie cieczy, pod ciągłym niewielkim ciśnieniem.

Nafta

Jeżeli chodzi o to paliwo, to nie jest ono w dzisiejszych czasach już używane w samochodach, jednak często korzysta się z niego w lotnictwie. Koszt uzyskania nafty jest niezwykle niski, a to ze względu na niewykorzystywanie w jego produkcji procesów uszlachetniających. W niektórych krajach nafta jest używana jako paliwo do urządzeń grzewczych. Dziś nie spotkamy nafty w dystrybutorze paliwa, jednak niegdyś, gdy stosowane były silniki średnioprężne używano jej do ich zasilania

Alkohole

W samochodach możemy również spotkać substancje wykorzystywane przez ludzi na co dzień w rynku spożywczym. W przypadku aut używa się alkoholu metylowego oraz etylowego, które są dodatkami do benzyny. Nie mogą być używane w silnikach Diesla. Nawet w przypadku silników benzynowych muszą one być oznaczone jako FlexiFuel, żeby używać w nich takiego paliwa. Jak więc widać nie do każdego samochodu można wlewać tę mieszankę, którą znajdziemy w niektórych dystrybutorach paliwa.

Nie tylko paliwa konwencjonalne

Wymienione ciecze to oczywiście nie wszystkie substancje, jakie można znaleźć w dystrybutorach paliw. W tej dziedzinie szykuje się sporo zmian w przyszłości – w końcu nadchodzą ich nowe rodzaje. Wśród nich można wymienić chociażby biogaz, elektryczność czy wodór, a to nie zamyka tej listy. Przyszłość kształtuje się niezwykle ciekawie. Sami się z upływem czasu przekonamy, co będzie często spotykane w dystrybutorach paliw przyszłości.

Po więcej informacji o paliwach zapraszamy na Petro-box.pl

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w

Tagi: