Wykończenie elewacji klinkierem pozwala na nadanie budynkowi atrakcyjnego wyglądu oraz zabezpiecza mury przed czynnikami zewnętrznymi. Warto jednak pamiętać, że choć pod względem walorów wizualnych nie ma większych różnic między elewacyjnymi płytkami klinkierowymi a cegłą lub płytkami sztywnymi, to występują one, jeżeli chodzi o wytrzymałość i funkcjonalność tych materiałów.
Co wiąże się z użyciem cegły lub płytek sztywnych?
Korzystanie z tradycyjnego klinkieru czy to w formie cegły, czy też sztywnych płytek wiąże się z ryzykiem powstawania wykwitów. Pojawiają się one wskutek wymywania soli znajdujących się w samej ceramice albo w zastosowanej zaprawie i tworzą na powierzchni nieestetyczny nalot. Przyczyną ich wystąpienia są z reguły błędy popełnione przez wykonawcę – nieprawidłowa izolacja przeciwwodna lub przeciwwilgociowa, użycie niedopasowanej do reszty materiałów termoizolacji bądź zaniedbania związane z precyzyjnym wykonaniem fugi. Pozwala to na podciąganie kapilarne wody lub jej przesiąkanie, które jest ułatwione ze względu na porowatą strukturę cegieł lub płytek. Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest wcześniejsze zastosowanie odpowiedniego impregnatu nanoszonego na materiał. Nie tylko ochroni ona przed wykwitami, ale także zapewni długotrwałą szczelność i umożliwia łatwiejsze mycie powierzchni. Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia w przypadku decyzji o użyciu elewacyjnych płytek klinkierowych, co wynika ze stosowania innych surowców oraz odmiennej technologii produkcji.
Jakie są zalety elewacyjnych płytek klinkierowych?
Płytki elewacyjne z klinkieru powstają przez połączenie wyselekcjonowanego piasku kwarcowego z najwyższej jakości barwnikami na bazie naturalnych tlenków żelaza, które są spajane specjalną żywicą syntetyczną. Taki skład sprawia, że materiał zyskuje wysoką odporność na czynniki mechaniczne. Powoduje też, że powierzchnia nie musi być dodatkowo impregnowana ani w żaden sposób zabezpieczana. Przy bardzo niskiej nasiąkliwości płytki nie przyjmują zabrudzeń zbyt łatwo, a w razie potrzeby można je swobodnie myć przy użyciu zwykłej myjki ciśnieniowej. Nie trzeba też przejmować się wykwitami, ponieważ nie istnieje ryzyko ich wystąpienia z uwagi na zupełnie inną charakterystykę zastosowanych surowców.
Elastyczne płytki elewacyjne z klinkieru produkowane przez firmę Haaksbergen nie muszą być niczym zabezpieczane, a ich trwałość i wytrzymałość jest bardzo wysoka. Warto też pamiętać, że mogą one być przyklejane na warstwę termoizolacji – zarówno na styropian, jak i wełnę mineralną.