Na to pytanie nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w Polsce nie możemy uzależnić się od ciepła pochodzącego wyłącznie z kolektorów słonecznych. Jest to spowodowane małym nasłonecznieniem w naszym kraju w porównaniu z państwami południowymi, gdzie słońce silniej ogrzewa powierzchnię Ziemi. Dlatego urządzenia przetwarzające promieniowanie słoneczne w ciepło, nie mogą być jego jedynym źródłem w polskich domach, instalacjach, a tym bardziej w systemach grzewczych.
Na obszarze Polski słonce świeci 1,4-1,9 tysiące godzin w ciągu jednego roku. Rozkład tej wartości jest nierównomierny, ponieważ najwięcej promieni słonecznych dociera do powierzchni w okresie wiosny i lata. W tym czasie słonce najdłużej przebywa nad horyzontem. Szacuje się, że średnia ilość energii słonecznej docierającej na obszar kraju równa jest ok. 990 kWh/m²/rok. Największą ilość promieni słonecznych docierających do terytorium Polski odnotowano w województwie lubelskim i wynosiła ona 1048 kWh/m²/rok. Ciepło pochodzące z kolektorów słonecznych wykorzystywane jest w celu ogrzania wody użytkowej w domkach jednorodzinnych czy też w wieżowcach. Z punktu widzenia klienta urządzenie jest niedrogie, a jego instalacja jest stosunkowo łatwa do wykonania, dodatkowo użytkownicy odnoszą korzyści w postaci obniżonych rachunków za ogrzewanie. Należy pamiętać, że im więcej zużywamy wody w domu, tym zakup kolektora bardziej się opłaca. Inwestycja ta zwraca się po kilku latach korzystania z urządzenia, co najważniejsze nie wymaga od użytkowników posiadania specjalistycznej wiedzy technicznej na jego temat oraz niepotrzebne jest nadzorowania najnowszych trendów panujących na rynku energetycznym.
Osoby, które w sposób szczególny chcą przyczynić się do uratowania otaczającej nas przyrody, powinny wziąć pod uwagę zakup kolektora słonecznego jako aspekt ekologiczny. Energia słoneczna, która dociera do powierzchni Ziemi jest bezpłatna oraz nie wyczerpuje się w miarę jej użytkowania, korzystając z niej mimowolnie przyczyniamy się do ochrony środowiska. Zapobiegamy zwłaszcza: emisji C02, tlenków siarki i azotu oraz nadmiernemu wydobyciu naturalnych surowców Ziemi.
Czym kierować się przy zakupie systemu solarnego?
Do podstawowych warunków, które musimy spełnić, montując kolektor słoneczny, należą min. ułożenie kolektora na południe, optymalny kąt nachylenia do poziomu wynosi 45 stopni. Standardowa konstrukcja przeznaczona jest do montażu na dachu o nachyleniu 30-60 stopni. W przypadku, kiedy kąt nachylenia jest inny, stosuje się konstrukcje korygujące.
Położenie kolektora, w którym promienie będą się skupiać przez jak najdłuższy czas. Należy uwzględnić to podczas wybierania miejsca, gdyż istnieje możliwość montowania kolektorów na dachach lub ziemi. Przed wyborem miejsca warto sprawdzić poziom nasłonecznienia w naszym rejonie. Można tego dokonać, sprawdzając na mapce przedstawiającej rozkład sum nasłonecznienia dla poszczególnych rejonów Polski wg. MGiW.
Postawmy na najwyższą jakość kolektorów słonecznych. Produkt powinien posiadać najwyższy certyfikat jakości SolarKeymark oraz świadectwa testów jakościowych i trwałościowych wydanych przez niezależne instytuty badawcze np. ISFH gwarantujące nam żywotność kolektora słonecznego do 25 lat. Warto też kierować się gwarancją lokalnego serwisu i doświadczeniem firmy instalacyjnej, posiadającej status Autoryzowanego Instalatora poparty certyfikatem.