Przy obecnym rozwoju technologicznym korzystanie z alternatywnych źródeł energii jest coraz łatwiejsze. Dlatego też rosnącą popularność zdobywa fotowoltaika, która znacząco przyczynia się do ochrony środowiska. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie we własnym domu, zdecydowanie warto zapoznać się z jego działaniem, tak by wiedzieć, w co inwestujemy pieniądze. Na czym polega praca paneli fotowoltaicznych?
Co to jest fotowoltaika?
Fotowoltaiką nazywamy przetwarzanie promieni słonecznych na energię elektryczną. Umożliwia to instalacja paneli fotowoltaicznych, które przechwytują naturalne światło pochodzące ze słońca, a następnie, przy pomocy elektronów, zamieniają je na prąd stały. Ten z kolei trafia do inwertera solarnego, gdzie jest przekształcany na prąd zmienny – dopiero wówczas może służyć do zasilenia instalacji oraz sprzętów elektrycznych znajdujących się we wnętrzu budynku.
Odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną, nawet zimą, kiedy światła słonecznego jest znacznie mniej. Dzięki temu można zrezygnować z tradycyjnych źródeł energii, które przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza. Fotowoltaika nie wytwarza szkodliwych związków chemicznych, w związku z czym nie stanowi żadnego zagrożenia dla atmosfery.
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne zazwyczaj są wykonane z krzemu. To właśnie dzięki niemu możliwe jest przechwytywanie fotonów i wprawianie w ruch elektronów, co prowadzi do wytwarzania prądu stałego. Montaż paneli jest uzależniony od położenia budynku – zazwyczaj są one skierowane na południe lub zachód, by miały jak najlepszy dostęp do promieni słonecznych. Zdarza się, że instalacje fotowoltaiczne, zamiast na dachu, montowane są bezpośrednio na ziemi.
Co w przypadku, kiedy ilość wyprodukowanej energii przekracza nasze zapotrzebowanie? Nadwyżka trafia do sieci publicznej dzięki licznikowi dwukierunkowemu. Możliwe jest jej magazynowanie przez rok i późniejsze odebranie lub też sprzedanie – wszystko zależy od indywidualnych wymagań.