Transformatorem określamy stałe wyposażenie elektryczne, funkcjonujące na podstawie indukcji elektromagnetycznej dwustronnej, zmieniające system zasilań oraz prądów przemiennych na system zasilań oraz prądów przemiennych niejednokrotnie o odmiennych wartościach, przy użyciu pewnej częstości.
Potrzeba zmian w ciągach ruchu naprzemiennego jest także w systemie elektroenergetycznym (SEE) przy przekazie energii elektrycznej na wielkie przestrzenie również jej rozdzielaniu, jak również w zakładach produkcyjnych oraz w gospodarstwach domowych. Jest zatem zapotrzebowanie na mnóstwo przeróżnych typów transformatorów.
Transformatory?
Transformatory ochronne powszechnego użytkowania (Transformatory bezpieczeństwa, Transformatory separacyjne 250V) przeznaczone do użytku w instalacjach przemysłowych również narzędziach elektronicznych. Zrobione na rdzeniu EI z cewkami oderwanymi przegrodą czy na rdzeniach toroidalnych oraz zawarte w skrzynkach metalicznych czy z tworzywa. Charakterystyczne wyprowadzenie zwykłym gniazdkiem sieciowym 230V. Dają galwaniczną izolację dla wrażliwych urządzeń wspomaganych z sieci 230V.
Jak funkcjonują systemy zabezpieczeń dla transformatorów?
Transformatory stanowią istotny aspekt w pełnym czasie dbania o zabezpieczenie energetyczne. Odpowiednie funkcjonowanie transformatorów umożliwia dostawy energii dla wszelkiego sektora, jak również lokali mieszkalnych. Więc również dla ochrony stacji transformatorowych stosuje się systemy bezpieczeństw. Ważną rolą systemów jest ubezpieczenie przed kradzieżą elementów również ewentualnymi uszkodzeniami. Całość opiera się na dobrym powiadamianiu o szkodliwych działaniach zewnętrznych, mogących mieć wpływ na wytrwałość pracy transformatorów.
Reguła działania transformatora
Zadaniem transformatora jest zmiana parametrów dostarczanej mocy elektrycznej prądu naprzemiennego z jednego napięcia na inne, o tejże samej częstotliwości. Transformator znajduje wykorzystanie w wypadku potrzeby dostosowania parametrów wspierania do parametrów odbiornika.
Transformator, ma przynajmniej 2 uzwojenia oderwane od siebie galwanicznie, nakręcone na liniach rdzenia zamkniętych obciążeniami, poprzez jakie wchodzi strumień magnetyczny. Rdzeń transformatora stanowi jego teren magnetyczny oraz zbudowany jest z pakietu blach obopólnie od siebie oddzielonych.