Do czego wykorzystywane są odbojnice?

Przestrzenie magazynowe coraz częściej powstają w dużych aglomeracjach miejskich. Rozrost przemysłu, ale także sektora usług sprawia, że towary składowane są w okolicznych miejscach, blisko punktów docelowych. Funkcjonowanie magazynu to proces skomplikowany oraz łączący tematykę wielu problemów logistycznych. Jednym z nich jest zabezpieczenie przestrzeni przed urządzeniami transportowymi, które mogą wyrządzić trwałe szkody.

odbojnice regalowe w magazynieOdbojnice – czym właściwie są?

Odbojnice stalowe w skuteczny sposób zabezpieczają teren magazynu przed uderzeniami oraz niechcianym wpływem urządzeń transportowych. Spotykane są także na parkingach, w centrach handlowych oraz zakładach produkcyjnych. Najczęściej charakterystyczny w tym wypadku jest ich kolor (żółto-czarny). W zależności od potrzeb, na rynku istnieje wiele form odbojnic. Różnią się one przeznaczeniem, ale także zastosowanym materiałem konstrukcyjnym.

Najczęściej spotykane typy odbojnic

Różne zakłady produkcyjne posiadają oferty odbojnic dostosowane do ogólnego przeznaczenia, bądź też konkretnego użytku (np. stricte transportu drogowego). W zależności od potrzeb, wyróżnić można odbojnice stalowe, gumowe oraz poliuretanowe. Pierwsza grupa spotykana jest najczęściej w magazynach oraz halach produkcyjnych i stanowi najbardziej trwałą formę zabezpieczenia. Należą do niej między innym odbojnice:

  • słupowe
  • liniowe
  • regałowe
  • wiszące
  • koszowe
  • naprowadzające
  • wózkowe
  • paletowe
  • rampowe
  • parkingowe
  • bramowe
  • narożne
  • typu U.

Jak zatem widać, wybór jest ogromny. Zastosowanie odbojnic zależy od konkretnego przypadku. Na rynku dostępne są ich różne wersje, spełniające określone wymagania klienta.

Zagrożenia dla odbojnic

Funkcja zabezpieczająca będzie wykonywana prawidłowo tylko w momencie, w którym odbojnica zostanie skutecznie zabezpieczona przed czynnikami środowiska. Na szczęście, większość produktów posiada naturalną ochronę zaimplementowaną już przy produkcji. Mowa tutaj o antykorozyjnych powłokach. Przed oddaniem do użytku, odbojnica jest najczęściej malowana natryskowo lub też ocynkowywana. Najczęściej spotykane kolory to żółto-czarny, jednak w tym wypadku ograniczenia są stosunkowo niskie. Wedle wskazań klienta, możliwe jest zastosowanie koloru dowolnego z palety RAL. Dodatkowo, odbojnica może zostać poddana malowaniu proszkowemu. Wszystko po to, aby zabezpieczyć ją przed korozją. Jest to właściwie największe zagrożenie występujące dla tej grupy produktów.

Montaż oraz eksploatacja

Odbojnice montowane są zazwyczaj przez producenta danego zabezpieczenia w ramach usługi dodatkowej lub też jako dodatek do zakupu. Istnieją dwie podstawowe metody, do których zaliczyć można:

  • przykręcanie ich do powierzchni za pomocą kotew montażowych
  • zabetonowanie (charakterystyczny brak stopy montażowej).

Co istotne, odbojnica to trwałe zabezpieczenie. Dopóki nie dozna ona znaczących uszkodzeń mechanicznych (przy konstrukcjach stalowych jest o to niezwykle ciężko), będzie spełniała we właściwy sposób swoje zadanie ochronne. W każdym magazynie czy też na hali produkcyjnej możemy spotkać odbojnice. Chronią one zazwyczaj strategiczne elementy konstrukcyjne, szczególnie ważne ze względu na działanie i funkcjonowanie danej przestrzeni.

Podsumowanie

Producenci odbojnic wykorzystują coraz bardziej intensywny rozwój usług i przemysłu, głównie w dużych miastach. Nowe centra handlowe, parkingi podziemne oraz magazyny stosują ich produkty jako formę zabezpieczenia przed zagrożeniem. Najbardziej popularne są odbojnice stalowe w barwie żółto-czarnej bądź też ostrzegawczej biało-czerwonej. W branży tej istnieje także olbrzymi wybór formy zabezpieczenia. Towar dobrać można nie tylko ze względu na ogólne przeznaczenie, ale również potrzebne wymiary.

Odbojnice stalowe charakteryzują się największą wytrzymałością i należą do najczęściej wybieranych. Na rynku pojawiają się jednak również odbojnice gumowe oraz poliuretanowe. Przed decyzją o zakupie produktu, warto skonsultować wątpliwości z pracownikiem firmy. Powinien on odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania.

Artykuł powstał we współpracy z producentem odbojnic firmą Prakton.


Opublikowano

w