Dom energooszczędny – co warto o nim wiedzieć?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat budownictwo energooszczędne mocno zyskało na popularności. Wiele osób decyduje się na inwestycję w tę technologię m.in. dlatego, że na jej korzyść przemawiają niskie koszty eksploatacji.

Najważniejsze cechy domu energooszczędnego

dom energooszczędnyMianem domu energooszczędnego określa się budynek odznaczający się mniejszym – w porównaniu z tradycyjnymi obiektami wzniesionymi zgodnie z obowiązującymi przepisami – zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania wynoszącą poniżej 60 kWh na 1 m kw. Domy energooszczędne wyróżniają się kilkoma charakterystycznymi cechami takimi jak:

  • dobra izolacja przegród zewnętrznych,
  • okna o niskim współczynniku przenikania ciepła,
  • wykorzystywanie ogrzewania pasywnego,
  • zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją,
  • układ, w którym stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest niższy niż w domach budowanych wedle tradycyjnych standardów,
  • odpowiednie usytuowanie obiektu uwzględniające liczne przesłanki takie jak np. rzeźba terenu, stopień nasłonecznienia itp.

Ponadto w domach energooszczędnych często stosuje się dodatkowe rozwiązania mające na celu obniżenie zużycia energii, do których zaliczają się m.in.:

  • pompy ciepła,
  • kolektory słoneczne,
  • gruntowe wymienniki ciepła,
  • rekuperatory.

Materiał ma znaczenie

Aby dom energooszczędny we właściwy sposób spełniał swoje zadanie, konieczne jest zastosowanie w nim rozmaitych zabiegów zabezpieczających go przed utratą ciepła oraz pozwalających maksymalnie wykorzystywać energię słoneczną. Z tego względu inwestycje tego typu są droższe od tradycyjnych – różnice w tym zakresie wynoszą przeciętnie od 10 do 20 proc., jednakże ostateczny koszt przedsięwzięcia jest uzależniony od wielu czynników.

Ważną rolę odgrywają zastosowane materiały budowlane. Muszą one odznaczać się wysoką jakością i określonymi parametrami technicznymi mającymi wpływ na przepuszczalność ciepła. Najczęściej mówi się w tym kontekście o keramzytobetonie, na którego korzyść przemawiają m.in. wysoka odporność na wilgoć i dobra izolacyjność termiczna i akustyczna.

Elementy budowlane z keramzytobetonu przeważnie występują w formie pustaków, które są lekkie i łatwe w montażu. Ponieważ ich powierzchnia jest chropowata, tynki świetnie do niej przylegają. Sporą popularnością cieszą się pustaki ze styropianowym wypełnieniem – zastosowanie styropianu i odpowiednie jego ułożenie sprzyja eliminacji mostków termicznych, które obniżają izolacyjność cieplną budynku.

Z keramzytobetonu wykonywane są również specjalne bloczki, gdzie jedna ścianka jest grubsza – gromadzi ona ciepło, które jest oddawane do pomieszczenia w momencie, gdy spada w nim temperatura.

Technologia murowania

Przy budowie domu energooszczędnego niemałe znaczenie ma także technologia murowania. Specjaliści zwracają uwagę na to, by kłaść cienką spoinę, ponieważ w ten sposób eliminuje się nadmiar wilgoci i zmniejsza ryzyko tworzenia się mostków termicznych. Cienka warstwa wysycha szybciej niż gruba zaprawa murarska.

Wiele zależy to też od tego, w jakiej konkretnie technologii wznosi się ściany. Do wyboru są następujące warianty:

  • ścianki jednowarstwowe,
  • ściany dwuwarstwowe,
  • ściany trzywarstwowe.

Opublikowano

w