Dom parterowy — jak go funkcjonalnie zaprojektować?

dom parterowyKażdy chciałby mieć swoje własne miejsce na ziemi, jednak zdarza się, że w parze z tym marzeniem idzie ograniczony budżet. Wówczas dobrze sprawdzić, co mają do zaoferowania projekty małych domów parterowych, których szacowana cena realizacji jest porównywalna do kosztów zakupienia mieszkania. Cechują się one jednak ograniczoną przestrzenią, zatem konieczne jest stosowanie w nich sprawdzonych rozwiązań. Sprawdź, jak funkcjonalnie zaprojektować taki budynek.

Dostosuj projekt do przyszłych mieszkańców domu

Jeśli pojawia się pragnienie, by zaplanowana płaszczyzna była faktycznie funkcjonalna, to konieczne jest, aby wcześniej poznać potrzeby jej przyszłych właścicieli. Projekty małych domów parterowych inaczej wyobrazi sobie młoda para świeżo po ślubie, a inaczej samotnie mieszkająca osoba czy też starsze małżeństwo. Należy to uwzględnić podczas przelewania różnorodnych pomysłów na papier. Tylko wtedy da się osiągnąć rozwiązania, które faktycznie będą użyteczne dla domowników i sprawią, że korzystanie ze wszystkich pomieszczeń będzie prawdziwie komfortowe.

Zaplanuj metraż domu oraz umiejscowienie na działce

Siadając do takich zadań, jak projekty domów parterowych, małych lub nieco rozleglejszych, na początku trzeba ustalić ich metraż. Całość powinna być zrealizowana w taki sposób, by budynek dobrze pasował do działki, na której zostanie postawiony i by taka przestrzeń umożliwiała wygodne życie jego właścicieli. Im więcej osób, tym większa musi być powierzchnia użytkowa obiektu. Czasami jednak konieczne są kompromisy między tymi kwestiami, a wówczas warto sięgnąć po rozwiązania, które zapewnią komfort nawet w przypadku bardzo niewielkich obszarów.

Zaprojektuj funkcjonalny rozkład pomieszczeń

Gdy wiadomo już, jaki metraż potrzebny będzie w przypadku danego projektu małego domu parterowego, to następuje rozplanowanie pomieszczenia w jego wnętrzu. Muszą one utworzyć prawidłowe ciągi komunikacyjne, a całość powinna się zmieścić w zwartej i estetycznej bryle. Uwzględnia się też wszystkie potrzebne mieszkańcom pokoje, na przykład spiżarnię czy schowek, starając się, by były one jak najbardziej funkcjonalne.

Dobierz odpowiedni rodzaj dachu

W takich projektach małych domów parterowych bardzo istotną kwestią jest odpowiedni dach. Musi on znakomicie pasować do bryły budynku pod względem funkcjonalnym oraz estetycznym. Na przykład wysokie i spadziste zadaszenie da ostatecznie lepszy efekt wizualny. Dzięki niemu i zamontowanym w nim oknom do wnętrza będzie wpadało zdecydowanie więcej światła, przez co przebywanie w nim będzie o wiele bardziej komfortowe pod wieloma względami.

Skorzystaj z oferty gotowych projektów domów parterowych

Jak widać, projekty małych budynków parterowych wymagają wiele specjalistycznej wiedzy, bogatej wyobraźni i znacznych umiejętności, by ostatecznie były komfortowym miejscem do życia. Warto korzystać z gotowych planów, jakie oferują niektóre pracownie architektoniczne, na przykład Lipińscy Domy. Przekonaj się, że takie uniwersalne, przygotowane wcześniej propozycje są sprawdzone i skuteczne i dzięki nim uzyskasz swoje wymarzone cztery kąty, a przy okazji zaoszczędzisz wiele czasu i energii.

Artykuł partnera


Opublikowano

w

Tagi: