W dobie podnoszonych z miesiąca na miesiąc cen surowców, poszukiwane są alternatywne rozwiązana. Istotne jest, aby w ogrzewanym budynku panowała komfortowa temperatura oraz żeby był energooszczędny. Tradycyjne źródła ciepła, takie jak gaz czy węgiel, coraz bardziej wypiera więc nowa technologia.
Praca paneli grzewczych na podczerwień nie wymaga użycia paliwa. Ich instalacja jest prosta, a użytkowanie czyste. Nie jest potrzebne kucie ścian, prowadzenie rur i wody. Nie emitują też żadnych zanieczyszczeń.
Nie ma problemu ze spalinami, w przeciwieństwie do kotłów na paliwo stałe. Nie trzeba też zwozić i składować opału w dużych ilościach oraz brudzić pomieszczeń, jak w przypadku, chociażby, kotłów węglowych. Mimo że praca paneli wymaga użycia prądu, to ilość jego poboru jest stosunkowo niska. Mogą być również zasilane fotowoltaiką, co znacznie obniża poniesione wydatki. Co więcej, ogrzewanie elektryczne panelami na podczerwień jest niskoemisyjne. Możliwe jest więc uzyskanie dofinansowania na ich założenie.
Ogrzewanie na podczerwień to system wykorzystujący do swojej pracy prąd elektryczny, który przetwarza na promieniowanie podczerwone. Nie jest tu ogrzewane bezpośrednio powietrze, lecz obiekty będące w danym pomieszczenie, takie jak ściany, meble oraz ludzie. Energa oddawana do otoczenia rozprowadzana jest równomiernie, od podłogi do sufitu. Rozkład temperatur jest więc efektywniejszy w porównaniu do tradycyjnych grzejników konwekcyjnych. Nie występują też straty ciepła powstałe przez otwieranie okien i wietrzenie.
Obsługa paneli grzewczych jest wygodna i nieskomplikowana. Ich użytkownik ustawia jedynie wymaganą temperaturę. Ogrzewanie na podczerwień jest niemal niezawodne. Jego prawidłowa realizacja przez fachowca, to praktycznie bezawaryjnie działanie przez dziesiątki lat.
Panele grzewcze na podczerwień to zdrowszy dom, przyjazny dla każdego borykającego się z alergią. Nie powodują bowiem wznoszenia się kurzu, co jest szczególnie istotne dla osób uczulonych na roztocza. Nie przesuszają też powietrza.
Ponadto, panele grzewcze podnoszą estetykę pomieszczeń. Oprócz standardowych modeli, istnieją dekoracyjne panele szklane, malowane. Możne być na nich umieszczony obraz, dowolny rysunek lub napis.
Jest to tanie ogrzewanie, wydajniejsze nawet do 30% w stosunku do zwykle stosowanych metod ogrzewania. W celu ogrzania pomieszczenia o powierzchni 10 m² wystarczy 650W, zamiast 2000W energii zużytej w tradycyjnych typach ogrzewania.
Wszystkie zalety paneli grzewczych na podczerwień sprawiają, że stają się one standardem w domach nowo budowanych, w starszych budynkach oraz w pomieszczeniach przemysłowych i obiektach biurowych.