Dysze wodne są niewielkimi elementami. Stanowią część większych urządzeń i maszyn. Są powszechne. Występują w sprzęcie ogrodniczym, rolniczym, czy w domowym AGD. Wykorzystywane są także w przemyśle. Wykorzystuje się je bowiem w wielu procesach. Zazwyczaj dysze wodne wykorzystywane są do zraszania, mycia i płukania oraz zraszania. To dzięki nim zmywarki do naczyń osiągają tak dużą skuteczność. Specjalistyczne dysze wodne służą także do cięcia różnych materiałów. Są elementami precyzyjnych maszyn do obróbki metali.
Dysze wodne — rodzaje
Dysze wodne służą do kontroli wypływu cieczy. Budowa elementu pozwala regulować kierunek i ciśnienie płynu. Można też formować nim prędkość, kształt i koncentrację strumienia. Zależy on bezpośrednio od rodzaju dyszy wodnej. Mają one różną budowę wewnętrzną. Konstrukcja dyszy wodnej zależna jest od jej przeznaczenia. Wyróżnia się:
- Dysze płaskostrumieniowe;
- Dysze pełnostożkowe;
- Dysze pustostożkowe;
- Dysze punktowe.
Dysze wodne płaskostrumieniowe tworzą płaski strumień wody. Ma on zazwyczaj duże ciśnienie. Natrysk jest równomiernie rozłożony na powierzchni. Tego rodzaju dysze stosuje się do studzenia produktów hutniczych. Podobne zadanie ma wodna dysza pełnostożkowa. W tym przypadku kształt natrysku przypomina stożek. Taki sam kształt strumienia daje dysza pustostożkowa. Różnica polega jednak na wypełnieniu natrysku. Dysza pustostożkowa prowadzi strumień wody po okręgu. Zwarty i silny strumień wody generują dysze punktowe. To właśnie one są częścią maszyn służących obróbce metali. Wysokie ciśnienie cieczy idealnie przecina blachę podczas wykrawania elementów.
Do czego służą dysze wodne?
Dysze wodne to elementy większych urządzeń i maszyn. Te stosuje się zaś w wielu gałęziach przemysłu. Występują też w wielu urządzeniach gospodarstwa domowego. Począwszy od zmywarki do naczyń, po myjki ciśnieniowe. Zróżnicowana konstrukcja dysz wodnych uczyniła z nich niezwykle przydatny element. Mimo niewielkich rozmiarów odgrywa wielką rolę we współczesnym świecie. Dysze wodne usprawniają procesy oczyszczania, mycia i płukania. Służą także nawadnianiu. Powszechnie wykorzystuje się je w ogrodowych instalacjach do podlewania roślin. Dysza wodna tworzy także mgiełkę oprysków stosowanych w rolnictwie, czy sadownictwie. Płaskostrumieniowe dysze wodne powszechnie stosuje się w przemyśle ciężkim. Zwłaszcza hutnictwie, gdzie elementy te mają udział w chłodzeniu gorących wyrobów gotowych. Dysze wodne gwarantują też bezpieczeństwo. Zarówno w przypadku dużego zapylenia, jak i pożaru. Są powszechnie stosowane w instalacjach zraszających i przeciwpożarowych.