Ekogroszek – zalety, wady, rady przy zakupie

W polskich sklepach są dostępne różne rodzaje opału. Wśród nich znajduje się m.in. ekogroszek. Ten produkt powstaje z wysokokalorycznego węgla brunatnego lub kamiennego.

wegielJest on ekologiczny, gdyż spełnia normy Unii Europejskiej związane z minimalną objętością wytwarzanego popiołu oraz zawartością siarki.

Zalety korzystania z ekogroszku

Korzystanie z ekogroszku wiąże się z rozmaitymi zaletami. Przede wszystkim są to:

  • Bardzo mały nakład pracy. Zbiornika pieca na eko groszek należy raz na kilka dni uzupełniać paliwem. Ponadto przynajmniej raz w tygodniu niezbędne jest usuwanie popiołu.
  • Stosunkowo niskie koszty produkcji energii, które wynikają z doskonałej sprawności kotłów na to paliwo stałe.
  • Łatwa możliwość optymalizacji spalania, dzięki temu, że ustawianie parametrów kotła jest niezbyt skomplikowanym zadaniem.
  • Większa przyjazność dla środowiska w porównaniu do innych paliw stałych, gdyż wiąże się z niższą emisją dwutlenku węgla, tlenku węgla oraz pyłów.

Wady korzystania z ekogroszku

Korzystanie z tego opału oznacza też pewne wady. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • Wysokie koszty związane z koniecznością zakupu pieca retortowego.
  • Dość duża awaryjność pieca na ekogroszek, która jest spowodowana obecnością wielu mechanizmów.
  • Brud w kotłowni.
  • Wysoki ciężar worków. Najczęściej ten opał pakowany jest w 25 kg worki, których udźwignięcie może być problemem dla słabych osób.
  • Kłopotliwe magazynowanie ekogroszku. Należy go przechowywać w suchym miejscu. Dlatego niezbędne jest spore pomieszczenie gospodarcze.

Rady przy zakupie ekogroszku

Najkorzystniej jest zakupić ekogroszek w okresie letnim, gdyż w tym czasie jego cena jest najniższa. Podczas zakupu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, aby charakteryzował się on jak najwyższą wartością opałową, a także jak najmniejszą zawartością popiołu oraz siarki. Spore znaczenie odgrywa też wartość spiekalności. Ważne jest to, aby ta wartość nie była niższa niż 10. Istnieje możliwość jednorazowego zakupu całej partii ekogroszku lub jego regularnego uzupełniania w kotłowni. To pierwsze rozwiązanie może okazać się tańsze, gdyż czasami zdarzają się promocje przy zakupie większej ilości towarów. Ta druga opcja jest wskazana dla tych osób, które nie mają wystarczającej powierzchni do przechowywania dużej ilości worków zawierających ten opał.

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w