Farba epoksydowa, farba poliuretanowa, farba antykorozyjna – zastanawiasz się co powinieneś wybrać? Sprawdź na co zwrócić uwagę i gdzie szukać pomocy przy wyborze farb do metalu.
Farba do metalu to jeden z ważniejszych produktów na etapie powstania konstrukcji lub renowacji wybranych elementów. Od zastosowanej farby zależeć będzie wytrzymałość powierzchni. Co jest niezwykle istotne, szczególnie kiedy malowane są konstrukcje metalowe. Farby przemysłowe stosuje się do malowania statków, nadwozi samochodów, armatury przemysłowej, maszyn rolniczych, ale i na mniejszą skalę w domowym warsztacie.
Farby przemysłowe produkowane są w oparciu o konkretne składniki. Zapewniają one ochronę i poprawiają trwałość metalu. W zależności od zapotrzebowania wśród dostępnych na rynku farb przemysłowych jest:
- farba epoksydowa
- farba poliuretanowa
- farba antykorozyjna
- podkład epoksydowy
- zabezpieczenia antykorozyjne
Co wpływa na trwałość powierzchni malowanych?
- rodzaj użytej farby
- sposób malowania
- intensywność czynników zewnętrznych
Nawet najlepsza farba nie spełni swojego zadania, jeśli niezostanie prawidłowo dobrana. Czy to będzie farba epoksydowa, poliuretanowa czy farba antykorozyjna – najlepiej podczas zakupu skorzystać z pomocy sprzedawcy lub przedstawiciela handlowego. Chociaż jest jeszcze inny sposób. Poniżej przykład farby antykorozyjnej i sposobu jej wyboru.
Zabezpieczenia antykorozyjne
Główną funkcją farby antykorozyjnej jest zabezpieczenie powierzchni metalowych i stalowych przed rdzą. A rdza powstaje m.in. na skutek wilgoci. Objawia się w postaci brunatnej, różnorodnej warstwy związków żelaza. Stosowanie zabezpieczeń antykorozyjnych pozwala obniżyć wpływ wilgoci na pomalowane elementy metalowe.
Jak wybrać farbę antykorozyjną?
Jednym z lepszych i szybkich sposobów jest skorzystanie ze specjalnej wyszukiwarki iRust dostępnej na stronie internetowej Visto. W wyszukiwarce należy określić poszczególne parametry i oczekiwania względem farby. Przechodząc przez kolejne etapy należy wybrać:
- Bazę kolorystyczną
- Kolor
- Kategorię korozyjności
- Oczekiwany czas trwałości
- Warstwę powłoki
- Rodzaj profilu
- Wymiary powierzchni przeznaczonej do malowania
Po określeniu powyższych parametrów można uzyskać konkretną nazwę i typ farby przemysłowej. Ułatwieniem jest również automatyczne przeliczenie ilości potrzebnej farby przemysłowej do pomalowania konkretnej powierzchni.
Farba poliuretanowa
Przy wyborze dwukomponentowej farby poliuretanowej trzeba również zwrócić uwagę na typ farby. Bowiem występuje ona w 3 odmianach, jako farba z połyskiem (BP14 PURTON 2K HS), matowa (PURTON 2K HS MATT) lub teksturowa (BP15 PURTON 2K T).
Jak przygotować powierzchnię do malowania farbą poliuretanową?
W pierwszej kolejności należy oszlifować powierzchnię na mokro, a następnie na sucho. Należy użyć do tego odpowiednio papieru P800-P1000, a następnie P360-P400. Powierzchnię należy wyczyścić przy użyciu antystatycznego zmywacza sylikonowego. Farbę poliuretanową należy nakładać 2 razy. Po upływie przewidzianego czasu schnięcia, który wynosi:
- przy temperaturze 20 stopnie – 12 godzin
- przy temperaturze 60 stopni – 60 minut
Poszukując farb przemysłowych, wczytaj się dokładnie w kartę produktu i opisaną charakterystykę. Zawarte są tam ścisłe zalecenia producenta, które sprawią, że dana farba przemysłowa w pełni spełni swoje zadanie.