Dekoracyjnie wykończone ściany odmienią każde wnętrze nie do poznania. Zamiast stawiać na gładkie, białe lub kolorowe połacie, wybierz ciekawe efekty specjalne. Zapewnią nam je farby nadające malowanej powierzchni nie tylko barwę, ale i ozdobną fakturę.
Tajemnica działania farby strukturalnej
Farba strukturalna łączy w sobie działanie zwykłej farby oraz tynku strukturalnego. Dzięki jej zastosowaniu w znacznie szybszy i prostszy sposób uzyskamy efekt ściany pokrytej wyrazistą fakturą. Tajemnicą działania farby strukturalnej jest domieszka wypełniaczy o różnym uziarnieniu. To właśnie te składniki tworzą na malowanej powierzchni wzór. To, jaki efekt uzyskamy, nie zależy jednak jedynie od rodzaju farby. Wzory tworzymy sami, odpowiednio nanosząc farbę, za pomocą różnego rodzaju narzędzi.
Do malowanie taką substancją służyć mogą nie tylko wałek, pędzel czy packa, ale też bardzo nietypowe przedmioty – gąbka, grzebień czy miotła. Farbą strukturalną pokrywać można różnego rodzaju podłoża – beton, tynk, płyty kartonowo-gipsowe. Farba strukturalna może mieć dowolnie wybrany kolor, wystarczy wybrać odpowiedni pigment. Jeśli nie chcemy farby z mieszalnika, możemy też kupić gotowy produkt w puszce.
Zalety farby strukturalnej
Podstawową zaletą, jaką mogą poszczycić się farby strukturalne, jest ich niezwykła dekoracyjność. Bardzo istotna jest także możliwość maskowania za ich pomocą niedoskonałości malowanych powierzchni. Wszelkie nierówności czy pęknięcia będą mniej widoczne, jeśli pomalujemy ściany farbą strukturalną. Ponadto, substancje takie są trwałe i stosunkowo odporne na zabrudzenia; nadają się do pomieszczeń wilgotnych, a więc do łazienki i kuchni (wersja akrylowa i lateksowa).
Wady farby strukturalnej
Główną wadą farby strukturalnej jest jej stosunkowo wysoka cena. W przypadku farby z mieszalnika musimy liczyć się z większym wydatkiem, niż w przypadku gotowej farby w puszce, co rekompensuje jednak większy wybór kolorów.
Gdzie sprawdzi się farba strukturalna?
Farba strukturalna to dobry sposób na wykończenie każdego wnętrza. Często stosowana jest do pokrywania ścian w przedpokojach. Świetnie sprawdzi się również w miejscach narażonych na działanie wilgoci, pod warunkiem, że będzie to substancja lateksowa bądź akrylowa, a nie polioctanowinylowo-lateksowa. Farba strukturalna to także dobry sposób na nietypową dekorację salonu oraz sypialni. Efektowna faktura może pokrywać wszystkie ściany lub tylko część z nich, eksponując wybrane miejsce i podkreślając jego odmienną funkcję, na przykład kącik wypoczynkowy czy część jadalną. Dobrym pomysłem jest zastosowanie farby strukturalnej na wyróżniających się elementach konstrukcyjnych, takich jak filary.
Farba strukturalna to doskonały sposób na niebanalne wykończenie wnętrza. Dzięki jej zastosowaniu możemy odmienić pomieszczenie, tworząc na powierzchni ścian dowolne wzory. Co więcej, malowanie farbą strukturalną pozwala uruchomić wyobraźnię i wykazać się kreatywnością, czego efekt na pewno doceni każdy gość i domownik.