Instalacje elektryczne to nieodłączny element każdej przestrzeni – mieszkalnej, biurowej czy też handlowej. Ta sieć niskiego napięcia umożliwia Ci korzystanie z dobrodziejstw dzisiejszych czasów – oświetlenia, lodówki czy też telewizji. Choć pojęcie to bardzo często używane jest przez specjalistów z branży budowlanej, to jak się okazuje – bardzo mało osób wie, czym tak naprawdę jest ten rodzaj instalacji. Specjalnie z myślą o amatorach elektryki, którzy chcieliby poznać jej sekrety, w jednym miejscu zebraliśmy najważniejsze informacje.
Instalacje elektryczne i ich elementy
Instalacje elektryczne to sieci niskiego napięcia, które zostały zamontowane w obiekcie budowlanym pod postacią różnorodnych przewodów. Przewodzenie energii rozpoczyna się w wyjściowych zaciskach, aby finalnie dotrzeć do gniazdek, które znajdują się w domach, sklepach czy też biurach. To właśnie one odpowiadają za dostarczanie nam prądu do wszelkich urządzeń czy elementów oświetleniowych. Instalacje elektryczne to dość szerokie pojęcie, które z powodzeniem możemy podzielić na kilka mniejszych podzespołów o nazwie obwody. Każdy z nich dostarcza energię do zespołu konkretnych gniazdek czy elementów oświetleniowych. Warto pamiętać, że polskie prawo budowlane pozwala na umieszczenie w jednym obwodzie wyłącznie 10 gniazdek. Każde z nich posiada własne zabezpieczenie, które umożliwia ochronę przed wystąpieniem zwarcia.
Jednak obwody to nie jedyne elementy, które składają się na instalacje elektryczne. Kolejnym z nich jest rozdzielnica, czyli tablica rozdzielcza. Jest ona swego rodzaju głównym systemem sterowania przewodami, które zostały zamontowane w przestrzeni. Z uwagi na to, że jej zadanie jest bardzo wymagające, to powinna przede wszystkim posiadać odpowiedni rozmiar oraz być zamontowana w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Co więcej, należy również pamiętać o odpowiednim oznaczeniu wszystkich obwodów, które zostały umieszczone na tablicy rozdzielczej. Ostatnimi i z pewnością doskonale znanymi Ci elementami instalacji elektrycznej są łączniki i gniazdka, w których to płynący prąd kończy swoją podróż.
Instalacje elektryczne – jakich błędów powinieneś unikać?
Choć przygotowanie instalacji elektrycznych może wydawać się prostym zadaniem, to jak się okazuje – bardzo wiele osób w trakcie ich montażu popełnia błędy. Jednym i najbardziej uciążliwym z nich jest niewystarczająca ilość gniazdek. Nie jest to przysłowiowy koniec świata, jednak potrafi być to bardzo uciążliwe, szczególnie w biurach czy też galeriach handlowych. Sposobem poradzenia sobie z tym problemem bardzo często okazują się być przedłużacze czy rozgałęziacze. Jednak nie są one sposobem na jego rozwiązanie, a jedynie chwilowym maskowaniem problemu. Właśnie dlatego zaleca się powierzenie przygotowania projektu obejmującego instalacje elektryczne profesjonalistom, którzy zadbają o odpowiedni dostęp do energii w każdym pomieszczeniu.
Kolejnym błędem, którego powinieneś uniknąć podczas projektowania i montażu energii, jest brak osobnych obwodów dla urządzeń o dużej mocy. Podłączenie kilku wymagających sprzętów do jednego z nich może skutkować jego przeciążeniem, a w efekcie i awarią, której z pewnością chciałbyś uniknąć. Ostatnim, ale i równie niebezpiecznym błędem, jest źle poprowadzona instalacja elektryczna. Przewody, które ją tworzą, powinny być ułożone poziomo i pionowo. Dlaczego? To proste – uporządkowany układ pozwala na uniknięcie jakichkolwiek awarii w przypadku np. konieczności wywiercenia dziury w ścianie. Poprowadzenie przewodów w sposób skomplikowany oraz brak dokumentacji ich położenia mogą skutkować ich przypadkowym uszkodzeniem w trakcie prac remontowych.
Odpowiedni montaż instalacji elektrycznej to podstawa funkcjonalnej przestrzeni biurowej, handlowej, a nawet mieszkalnej. Właściwe jej rozplanowanie i założenie mają ogromny wpływ na wygodę użytkowników danego wnętrza, dlatego też każdemu właścicielowi jakiegokolwiek obiektu zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że przewody zostały rozmieszczone w sposób prawidłowy.