Mijają lata a niewiele w tej sprawie się zmienia. Przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej czynione są pewne kroki przygotowawcze. Pierwszą i najważniejszą sprawą jest nabycie gruntu. Brak terenu uniemożliwia podjęcie kolejnych zadań. Posiadanie dokumentów stwierdzających własność czy dzierżawę danego obszaru jest początkiem działań, jakie przeprowadza geodezja Zgierz. Sprawdza czy dany grunt nadaje się na tą inwestycję oraz dokonuje stosownych pomiarów. Wszystkie obliczenia, jak i przyłącza nanosi na dokumenty.
Projekt sporządzany przez architekta
Gdy geodezja Zgierz zakończy swoją pracę, możliwe jest przejście do projektu architektonicznego. Musi powstać w zgodzie z poprzednimi dokumentami. Niezgodności doprowadzą do powstania problemów oraz kłopotów. Nic dziwnego, że architekt zwraca szczególną uwagę na miejsca prowadzenia gazu, wody czy prądu. Sporządzony projekt nie tylko jest zgodny z przepisami budowlanymi, ale zapewnia również bezpieczeństwo.
Czy prace budowlane są zgodne z projektem?
Zanim dojdziemy do wynajęcia firmy budowlanej i przekazania jej projektu architektonicznego mija sporo czasu. Brak chociażby jednej z ważniejszych spraw doprowadzi do powstania problemu. Niekiedy w takich sytuacjach konieczne jest dokonanie pewnych poprawek. Raz ze strony architekta, drugi przez firmę budowlaną. Tak, by projekt był zgodny z tym co powstanie w rzeczywistości. W przeciwnym razie inwestycja może nie zostać dopuszczana do użytku. Warto zatem zadbać o dopięcie wszystkich spraw na ostatni guzik. Tylko to jest w stanie uchronić przed poważnymi kłopotami.
Zmiany od 2022 roku
Zgodnie z wprowadzonym Polski Ładem dom bez pozwolenia na budowę może postawić każdy, pod warunkiem, że dysponuje własną działką budowlaną i spełni wymogi określone w przepisach. Stawiając wolnostojący budynek do 70 metrów kwadratowych, nie trzeba nawet zatrudniać kierownika budowy. Na każde 500 m2 działki można postawić tylko jeden taki dom. Budynek musi być wolnostojący i może mieć maksymalnie dwie kondygnacje.