Jak dbać o meble skórzane?

skórzana kanapa

Skórzane meble dodają wnętrzu elegancji i nadają meblom klasycznego charakteru, jednak są kosztowne. Dlatego właśnie warto o nie dbać aby cenny wydatek posłużył przez lata. Jak dbać o skórzane meble, by długo cieszyć się ich pięknym wyglądem?

Wybór skóry na tapicerkę

Przed wyborem obicia mebla, warto się zastanowić, czego tak naprawdę chcemy. Czy zależy nam na bardziej naturalnym wyglądzie czy chcemy uzyskać efekt bardzo gładkiej powierzchni. Cechą charakterystyczną skóry jest to, że może ona ulegać rozciąganiu lub kurczeniu. Ta właściwość sprawia, że skóra ciągle „pracuje”, a dzięki temu mebel zachowuje swój pierwotny kształt. Nadaje się zarówno na meble twardsze, jak też bardzo miękkie i sprężyste, jak sofa czy krzesło.

Skóra pigmentowana

Najpopularniejszą skórą wykorzystywaną w produkcji mebli jest gładka skóra pigmentowana. Zwykle barwiona powierzchniowo, pozwala w łatwy sposób wypełnić również ewentualne ubytki w kolorze. Skóry pigmentowane są stosunkowo łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji.

Skóra anilinowa

Nieco inny efekt gwarantuje skóra anilinowa o widocznych porach. Jest to najbardziej naturalna skóra, bardzo delikatna i ciepła w dotyku. Nadaje meblu szlachetnego charakteru, jest lekko karbowana. Wymaga jednak większej ostrożności, ponieważ nie posiada dodatkowej warstwy ochronnej.

Inne rodzaje skór

Od jakiegoś czasu w meblarstwie wykorzystywane są również skóry zamszowe, nubuk czy skóry buffalo. Są one jednak najbardziej narażone na zniszczenia. Są piękne, jednak dość szybko tracą swój charakter. Należy pielęgnować je za pomocą odpowiednich preparatów.

Regularna pielęgnacja mebli skórzanych

Pielęgnacja skóry zależy od jej rodzaju. Meble skórzane należy regularnie odkurzać na sucho delikatną szmatką absorbującą kurz. W przypadku skór pigmentowanych od czasu do czasu warto również przetrzeć meble wilgotną szmatką. Skóry anilinowe wymagają nieco większej delikatności. Bardzo szybko wchłaniają płyny, a plamy z tłuszczu i mokre zabrudzenia są trudne do usunięcia. W regularnej pielęgnacji należy używać wyłącznie środków przeznaczonych do skór anilinowych.


Opublikowano

w