Chociaż technologia stojąca za ogrzewaniem podłogowym jest całkiem prosta, to nie wybacza popełnionych błędów. Przed podjęciem decyzji o montażu należy więc zadać sobie kilka pytań. Odpowiedzi pozwolą stwierdzić, jakiego rodzaju kable dobrać. Sprawdźmy więc, na co zwrócić uwagę przed zakupem.
Rodzaj wylewki i wykończenia a akumulacyjne ogrzewanie podłogowe
Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę miejsce, w którym ma zostać zainstalowane tego typu źródło ciepła. Czy to będzie mieszkanie, czy dom jednorodzinny? A może biuro lub zakład pracy? To istotne z powodu wykorzystywanych do budowy tych obiektów materiałów. Akumulacyjne ogrzewanie podłogowe może bowiem nie spełniać swojej funkcji w źle dopasowanym miejscu.
Na szczęście obecnie na rynku można znaleźć kable o uniwersalnym zastosowaniu. I takie właśnie doradzamy wybierać. Sprawdzą się one zarówno w wylewce betonowej, jak i anhydrytowej. Nie trzeba więc martwić się, że materiał zablokuje przedostawanie się ciepła. Co więcej, nowoczesne kable grzejne w wylewce będą doskonale współgrać z marmurem, terakotą, drewnem, wykładziną PVC i dywanową, a nawet pokryciami „pływającymi” w roli wykończenia.
Wystarczy sprawdzić, czy montowana warstwa wierzchnia otrzymała atest, a jej opakowanie ma znak producenta. To pozwala na bezpieczne użytkowanie produktu.
Jaką moc powinny mieć kable grzejne w wylewce?
Drugim istotnym czynnikiem jest moc jednostkowa. Im mniejsza, tym mniejszy rozstaw przewodów jest wymagany podczas układania. A co za tym idzie: kabel musi być dłuższy. Trzeba mieć na pamięci, że rozstaw powinien być równomierny i nie przekraczał 20 cm. Jak to obliczyć? Należy podzielić powierzchnię pomieszczenia przez długość kabla grzejnego w wylewce. Pokój o powierzchni 10 m² z przewodem o długości 100 m będzie więc potrzebować 10-centymetrowych odstępów.
A co w praktyce determinuje długość kabla? To również da się obliczyć przy pomocy prostego wzoru. Na początek należy dowiedzieć się, ile wynosi zapotrzebowanie na moc grzewczą w danym pokoju, a następnie pomnożyć ją przez powierzchnię. Otrzymany wynik ukazuje potrzebną moc. Dla przykładu 600 W zapewni 60-metrowy przewód o mocy 10 lub 30-metrowy o mocy 20.
Oprócz tego należy wziąć pod uwagę szereg innych czynników, takich jak to, czy akumulacyjne ogrzewanie podłogowe będzie stanowić wyłączne źródło ciepła, jakość termoizolacji oraz wysokość pomieszczeń. Mają one wpływ na zmniejszenie bądź zwiększenie zapotrzebowania na moc grzewczą.
Gdzie uzyskać pomoc w wyborze kabli grzejnych w wylewce?
Obliczenia na własną rękę, a także samodzielny dobór materiałów i sposobu montażu, można uznać za dość kłopotliwe czynności. Nic w tym dziwnego – mało kto zajmuje kablami grzejnymi w wylewce na co dzień. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Firma Termofol współpracuje z profesjonalistami, którzy odpowiedzą na każde pytanie oraz pomogą w doborze rozwiązania idealnie pasującego do danego miejsca.
Wystarczy podać niezbędne informacje na temat planowanego akumulacyjnego ogrzewania podłogowego, aby w kilka chwil otrzymać odpowiedź. To jedna z licznych zalet skorzystania z nowoczesnej oferty w tym zakresie.