Kinkiet to specyficzny element oświetlenia, który wzbogaca wystrój wnętrza i ma cenne walory użytkowe. Jego odpowiedni dobór umożliwia większą swobodę w sterowaniu światłem w pomieszczeniu, na przykład tworzeniu w nim przytulnej, intymnej aury. Istnieją rozmaite rodzaje kinkietów, które można wybrać między innymi do salonu, sypialni czy korytarza. Jakimi kryteriami warto kierować się podczas ich zakupu?
Kinkiety – podstawowe zasady wyboru
W kwestii oświetlenia kinkiety stanowią bardziej ozdobę dla wnętrza niż główne źródło światła w pomieszczeniu. Przede wszystkim nie powinny razić w oczy, dlatego należy zadbać o ich odpowiednie ukierunkowanie. Znacznie lepiej prezentują się jako nienachalne źródło światła, skierowane do góry lub ku dołowi. Mogą subtelnie podświetlać obraz na ścianie, kwietnik z roślinami doniczkowymi czy biblioteczkę. We wnętrzach o dużej kubaturze, na przykład salonach czy jadalniach, najlepiej prezentują się kinkiety w parach lub grupach. Powinny być rozmieszczone symetrycznie i w odpowiedniej odległości od siebie. Małe przestrzenie można jednak ozdobić pojedynczym kinkietem usytuowanym w kącie albo we wnęce.
Klasyczny czy nowoczesny kinkiet?
Nie tylko odpowiednie umieszczenie kinkietu ma znaczenie. Warto zwrócić uwagę także na sam design tego elementu oświetleniowego. Kinkiety to rodzaj oświetlenia, który znajduje zastosowanie w każdym wystroju wnętrz. Nowoczesny kinkiet można dopasować do wnętrz o wystroju loftowym, industrialnym oraz skandynawskim. Nowoczesne kinkiety charakteryzuje minimalistyczny wygląd oparty na geometrycznych formach. Dobry przykład stanowią kinkiety z okrągłym, szklanym kloszem na długim, metalowym wysięgniku. Ich dodatkowy atut stanowi fakt, że podlegają one zaawansowanej regulacji. Z kolei do wnętrz klasycznych, retro lub eklektycznych znacznie lepiej pasują kinkiety bogato zdobione, choćby szklane ze szlifowanymi ornamentami. Klasyczne kinkiety z abażurami pięknie komponują się natomiast z wystrojem w stylu glamour czy art déco.