Postawienie szkieletu domu to oczywiście trudne zadanie, jednak wykończenie wnętrz to prawdziwa katorga. To właśnie podczas wykonywania elementów wykończeniowych musimy skupić się na najważniejszych elementach, takich jak wymierzenie prawidłowej wysokości włączników światła w domu, do których następnie musimy doprowadzić przewody instalacji elektrycznej. W jaki sposób powinniśmy wymierzyć wysokość?
Czy wysokość włączników ma znaczenie?
Chociaż mogłoby się wydawać, że wysokość włączników nie ma żadnego znaczenia w kwestiach wykończeniowych, to musimy pamiętać, że są one używane każdego dnia. Właśnie dlatego powinniśmy dopasować ich wysokość do naszych potrzeb. Oczywiste jest to, że zamontowanie ich za nisko będzie dla nas niekomfortowe, tak samo, jak ich zbyt wysokie umiejscowienie. Właśnie dlatego najlepszym pomysłem jest stworzenie ich na neutralnej wysokości tak, aby zarówno osoby dorosłe, dzieci, jak i osoby niepełnosprawne mogłyby bez problemu sięgnąć na wysokość włączników.
Gdzie najlepiej umiejscowić włącznik światła?
Mimo tego, że dużo większą wartość przykłada się do tego, jak wygląda barwa światła, to intuicyjne umiejscowienie jest również ważne. Właśnie dlatego włączniki rozmieszczone są zazwyczaj na ścianie znajdującej się po stronie klamki od drzwi. Takie umiejscowienie jest rozwiązaniem uniwersalnym, które zapewni, że wysokość włączników będzie odpowiednia dla każdej osoby. Najczęstszą wysokością, na której umieszczone są włączniki to około 110-120 cm od podłogi. Co prawda, w przypadku, w którym mieszkanie ma być zamieszkiwane przez osobę ponadprzeciętnie wysoką, możemy odejść od reguły i dostosować wysokość włączników do jej wzrostu.
Wiedząc już, na jakiej wysokości włączniki światła powinny zostać umiejscowione, możemy się natomiast skupić na dostosowaniu innych takich jak barwa światła, która powinna zostać dopasowana do konkretnego pomieszczenia. Oczywiście, możemy korzystać z jednego rodzaju barwy, jednak warto ją dostosować, ponieważ wpływa ona pozytywnie na nasze samopoczucie.