Sauny suche możemy podzielić na dwie grupy:
a) Sauny Fińskie,
b) Sauny na podczerwień.
Wracając do tych pierwszych w Finlandii znane są już od ok 2 tysięcy lat. Statycznie w tamtych rejonach jedna sauna przypada na jedną rodzinę. W Polsce stosunkowo od niedawna zaczęła zyskiwać swoich zwolenników.
W omawianych saunach znajduje się piec na którym znajdują się kamienie rozgrzewające się do kilkuset stopni Celsjusza , które co jakiś czas polewa się wodą lub olejkami aromatycznymi.
Pomieszczenia saunowe zazwyczaj rozgrzewają się do temperatury ok. 95 stopni Celsjusza i utrzymują wilgotność ok. 10%. Pracą pieca najczęściej steruje się za pomocą mechanicznych lub elektronicznych regulatorów temperatury i czasu w saunie.
Podczas korzystania z sauny optymalnym rozwiązaniem jest dwu lub trzykrotne kilkunastominutowe przebywanie w pomieszczeniu przerywane schłodzeniem ciała zimną wodą.
Co daje Nam sauna:
- sauna odtruwa nas ze szkodliwych toksyn i oczyszcza organizm,
- wzmaga odporność i hartuje,
- poprawia krążenie krwi,
- wprawia w dobry nastrój, relaksuje, rozluźnia,
- wyszczupla (w czasie jednego pobytu w saunie możemy stracić ok. 300 kcal – tyle, ile po
przebiegnięciu 4 km).
Sauny na Podczerwień są alternatywą dla osób, które nie mogą korzystać z tradycyjnej sauny.
Wykorzystywane tu są promienie IR ( z ang. Infrared radiation), które cieplnie i głęboko wnikają w ciało nie powodując nadmiernego przegrzania tkanek przy zachowanej temperaturze 60°C – 65°C. Zamiast tradycyjnych pieców wykorzystywane są ceramiczne promienniki podczerwieni. Z systemu głębokiego wnikania ciepła do organizmu dzięki podczerwieni może korzystać każdy. Badania medyczne wykazały niezwykłe rezultaty zdrowotnego działania promieniowania cieplnego i zostało ono uznane za nadzwyczaj efektywne. Przede wszystkim dlatego, że ciepło wnika w ciało aż 4cm w głąb i rozgrzewa organizm bez wykorzystywania powietrza jako jego nośnika. Dzięki tej możliwości ciało dużo mocniej poci się i traci o 250% więcej płynów niż w tradycyjnej saunie.