Montaż parapetu wymaga dobrania odpowiedniej jakości pianki montażowej. Produkt wypełniający szczelinę między oknem a parapetem, musi przecież zapewnić odpowiednią izolację cieplną. Jaką wobec tego piankę wybrać i jak ją zastosować?
Na jaką piankę montażową się zdecydować?
Na rynku dostępne są różne rodzaje pianek montażowych. Niektóre produkty wyposażone są w specjalne wężyki, umożliwiające naniesienie pianki bez sprzętu dodatkowego. Wówczas aplikator ma kształt wąskiego lejka, który bez żadnego problemu dociera do wszystkich szczelin. Mimo to, pianki montażowe wymagające zastosowania pistoletu wybierane są znacznie częściej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że taki zestaw przeznaczony jest do wielokrotnego użytku. Pistolet może posłużyć przy wielu różnych zadaniach, remontach, naprawach itd. Podział pianek ze względu na rodzaj aplikacji nie wyczerpuje jednak typologii.
Pianki montażowe można podzielić też ze względu na sposób ich utwardzania. I tak wyróżnia się pianki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Te pierwsze są bardzo popularne, jednak do utwardzenia wymagają pewnego poziomu wilgotności. Drugie utwardzają się za sprawą określonych reakcji chemicznych.
Temperatura stosowania oraz przeznaczenie (pianki do okien, pianki do drzwi) to kolejne kryteria podziału. Na rynku spotkać można też ofertę pianek wysoko i niskoprężnych. Pianka montażowa niskoprężna, to innymi słowy, pianka jednoskładnikowa. Wysokojakościowe pianki tego typu można znaleźć w internetowych hurtowniach, na przykład w ofercie hurtowni BAUMAL. I to właśnie one w znakomitej większości polecane są do montażu parapetów wewnętrznych. W trakcie nanoszenia wskazanego produktu łatwo kontrolować przyrost warkocza pianki, co daje możliwość bardzo dokładnej pracy. Pianki wysokoprężne to z kolei pianki dwuskładnikowe. Jak już zostało wspomniane – utwardzanie w ich przypadku bazuje na reakcji chemicznej zachodzącej między dwoma składnikami.
Wymiana parapetu wewnętrznego – optymalna odległość między parapetem a grzejnikiem
Nie każdy decyduje się na to, by parapety wewnętrzne w ogóle montować. Jest jednak dość jasne, że pełnią one praktyczne i dekoracyjne funkcje. Służą jako dopełnienie aranżacji wnętrza i zapewniają dodatkowe miejsce do stawiania doniczek z kwiatami. Poza tym parapety mają korzystny wpływ na obieg ciepłego powietrza zimą. Oczywiście w sytuacji, gdy pod nimi zamontowane są kaloryfery. Kwestia obecności grzejnika pod parapetem jest istotna także z innego powodu. Wpływa, a przynajmniej powinna wpływać na ustalenie stopnia wysunięcia parapetu.
Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny? Przyjmuje się, że parapet powinien być zamontowany mniej więcej 10-20 centymetrów nad grzejnikiem. Jeśli taka odległość jest zachowana, powinien przesłaniać grzejnik, a nawet wystawać kilka centymetrów poza jego granicę. Jeśli jednak wisi niżej, trzeba pamiętać o tym, by nie zasłaniał kaloryfera w całości. Szerokość nie ma już tak dużego znaczenia. Może odpowiadać szerokości okna lub być większa.
Nowoczesne parapety wewnętrzne występują w wersjach matowych i z połyskiem. Hurtownia BAUMAN oferuje między innymi produkty z PCV, w odniesieniu do których odległość między grzejnikiem a parapetem nabiera szczególnego znaczenia. Zbyt mała doprowadza do tego, że cyrkulacja powietrza jest zaburzona, a parapet ma styczność z bardzo wysokimi temperaturami.
Podsumowując, piankę do montażu parapetu warto wybrać z oferty pianek niskoprężnych. Ustawienie parapetu pod kątem prostym i ustalenie odpowiedniej wysokości od grzejnika to absolutna podstawa. Natomiast możliwość dokładnej i niespiesznej aplikacji produktu, to najskuteczniejszy sposób na poprawne i samodzielne zamontowanie elementu.