Podczas budowy domu, czy generalnego remontu dużo uwagi należy poświęcić dachowi. Musi być trwały i solidny – przecież będzie nam służył latami. Dlatego tak ważna jest inwestycja w najlepszej jakości blachodachówkę.
Krycie dachu strzechą już dawno odeszło w niepamięć i takie sposoby można zobaczyć jedynie w skansenach i agroturystykach jako ciekawostkę budowlaną. Dziś są lepsze sposoby chronienia wnętrza domu.
Czym jest blachodachówka?
Blachodachówka jest to pokrycie dachu zrobione ze stali. Do jej wytwarzania stosuje się ocynkowane blachy różnej grubości. Można wybrać wersje cieńsze i grubsze (od 0,4 do 1,25 mm). Blachodachówka jest pokryta powłoką organiczną (w tym celu wykorzystuje się m.in. poliester, pural, PVDF, plastizol, TC 50 czy PRELAQ).
Pokrywając dach wiele osób zastanawia się co wybrać – blachodachówkę, czy może dachówkę? Warto wiedzieć, że ta pierwsza nie nasiąka wodą i co za tym idzie – nie zmienia swojego ciężaru. Dodatkowo producenci udzielają bardzo długiej gwarancji – powyżej 10 lat. Jak wiadomo zazwyczaj blachodachówka służy nam znacznie dłużej – średnio powyżej 25 lat, a nawet dwa razy tyle. Z kolei dachówki są twardsze, nie wyginają się. Mogą wytrzymać nawał śniegu, jednak są bardzo kruche, więc łatwo je uszkodzić podczas transportu.
Blachodachówka może być w modułach bądź arkuszach. To znacznie ułatwia montaż dachu. Jej plusem jest także niewątpliwie fakt, iż może być stosowana na wszystkich stromych dachach.
Czym się sugerować?
Kupując blachodachówkę warto zwrócić uwagę na to, by pochodziła z dobrej huty, co da nam pewność najwyższej jakości produktu. Warto zwrócić uwagę na to, że rdzeń nie może być cieńszy niż 0,4 mm. Rdzeń stalowy powinien być też pokryty cynkiem, co uchroni go przed korozją. Warto także zainteresować się specyfikacją techniczną i zwracać uwagę grubość blachodachówki bez powłoki dekoracyjnej.
Do kupienia są też duże arkusze blachy, które mogą być wycięte na wymiar. Oczywiście ich montaż jest znacznie łatwiejszy, jednak trzeba wówczas pamiętać o skrupulatnych wyliczeniach, by były one dokładnie dopasowane do kształtu dachu. Specjaliści polecają stosowanie arkuszy raczej na dwuspadowych i prostych dachach. Należy wówczas pamiętać też o transporcie – arkusze często są duże i długie, przez co też łatwo je uszkodzić. Także podczas montażu potrzeba kilku osób.
Blachodachówka modułowa
Plusem blachodachówki modułowej jest to, że nie ma obowiązku robienia dokładnego pomiaru dachu. Musimy znać jedynie metraż, by kupić odpowiednią ilość produktu. Atutem blachodachówki modułowej jest również to, że nie potrzeba dużej ekipy to jej ułożenia (mogą to już zrobić dwie osoby). Nie ma także potrzeby posiadania specjalistycznego sprzętu.
Kupując taki typ warto zapytać sprzedawcę o późniejszy zwrot produktu, który nam zostanie, co pozwala na dodatkowe oszczędności. Zaletą modułów jest także to, iż np. w przypadku montażu okien dachowych nie ma konieczności demontażu większości dachu, wystarczy zdjęcie tylko części blachodachówki.
Kupując jakąkolwiek blachodachówkę zawsze zwracajmy uwagę na gwarancję oferowaną przez producenta. I tu kolejna istotna kwestia – należy przyjrzeć się nie tylko gwarancji technicznej, ale i trwałości estetycznej. Pamiętajmy, że dach jest też niejako ozdobą naszego domu, więc powinien spełniać obie te funkcje.
Blachodachówka to tańsze rozwiązanie
Jak wiadomo – podczas budowy domu liczy się każdy grosz. Dlatego coraz więcej osób wybiera blachodachówkę, a nie tradycyjną dachówkę, gdyż jest tańsza i również bardzo trwała. Tańszy jest również koszt pokrycia (zużyjemy np. mniej drewna, gdyż nie ma potrzeby odeskowania połaci).
Na co zwracać uwagę kupując blachodachówkę?
Kupując blachodachówkę zwracamy uwagę przede wszystkim na grubość blachy. Od tego zależy bowiem trwałość produktu. Rdzeń blachodachówki powinien być zrobiony ze sztywnej i mocnej stali. Musi też być ocynkowany, by uniknąć korozji (minimum ochrony to 350g cynku na m2). Dobrze też, aby produkt był również pokryty powłoką ochronno-dekoracyjną, co jeszcze bardziej poprawi jego wytrzymałość. Jeśli mamy do wyboru blachodachówkę z taką powłoką o różnej grubości , to także sięgać po tę z najgrubszą warstwą.
Artykuł sponsorowany