Jak zadbać o domki drewniane po zimie?

domek drewnianyDomki wykonane z drewna świerkowego znakomicie sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych. Należy jednak pamiętać, że prawidłowa pielęgnacja i konserwacja drewna są niezbędne, aby długo cieszyć się estetycznym wyglądem i funkcjonalnością ogrodowej zabudowy. Koniec zimy to czas, w którym właściciele drewnianych domków i altanek sprawdzają ich stan techniczny i przygotowują je do użytkowania w nowym sezonie. Często zdarza się, że domki drewniane wymagają naprawy szkód spowodowanych przez mróz, śnieg i silny wiatr.

Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie zewnętrznych ścian domku. Robimy to przy użyciu ciepłej wody z detergentem i szczotki. Można zastosować specjalny środek chemiczny przeznaczony właśnie do tego celu (preparaty tego rodzaju są dostępne w sklepach). Po usunięciu zanieczyszczeń, należy położyć nową warstwę preparatu, który zaimpregnuje drewno – zapewni mu ochronę przed wilgocią, pleśnią, grzybami, szkodnikami i promieniowaniem UV. W sklepach dostępna jest szeroka gama preparatów ochronnych. Najpopularniejszymi są lakiery, lakierobejce, lazury i oleje.

Może się zdarzyć, że usunięcie zanieczyszczeń odsłoni zniszczenia w strukturze drewna. Powinny nas zaniepokoić grafitowe przebarwienia oraz fragmenty mchu. Wówczas konieczna jest renowacja. Poddaje się jej całą elewację. Zabieg polega na pokryciu drewna środkiem do wywabiania sinych plam. Przygotowaniem do zabiegu jest szlifowanie powierzchni. Niekiedy konieczna okazuje się wymiana zniszczonych desek, zwłaszcza jeśli ich powierzchnia jest zajęta przez mech.

Po zimie należy też sprawdzić funkcjonalność innych elementów domku, przede wszystkim dachu, okien i drzwi. Ewentualne szpary we framugach można wypełnić dostępnymi w sklepach środkami. Warto przyjrzeć się także kondycji bali. Jeśli są w nich pęknięcia, można je wypełnić podobnie jak szpary we framugach.

Warto pamiętać, że aby utrzymać domki drewniane w dobrym stanie przez cały rok, nie wystarczą wyłącznie prace wiosenne. Przede wszystkim konieczne jest odpowiednie przygotowanie domku do zimy, podczas której drewno jest narażone na działanie ekstremalnych czynników atmosferycznych. Prace przygotowujące będą obejmować zabezpieczenie dachu, naprawę wszelkich pęknięć, które mogą zostać powiększone przez rozsadzający je lód, oczyszczenie systemu odprowadzającego wodę, zabezpieczenie stolarki, ocieplenia itp. Odpowiednie przygotowanie domku na zimę sprawi, że prace wiosenne będą wymagały od nas znacznie mniejszego nakładu pracy i nie będą czasochłonne.


Opublikowano

w