Jak zaplanować kompleksowy remont mieszkania

Kompleksowy remont przestrzeni mieszkalnej jest nie lada wyzwaniem, jako że wymaga przeprowadzenia w odpowiedniej kolejności rozlicznej ilości prac budowlano-dekoracyjno-wykończeniowych. Niejednokrotnie nie obędzie się także bez pomocy ekspertów, jako że samodzielnie możemy nie być w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom jakie stawia przed nami całkowita zmiana wyglądu wnętrza naszej przestrzeni mieszkalnej.

Aby zadanie to nie okazało się ponad nasze siły, warto skorzystać z poniższych porad, które to pozwolą nam nie tylko szybko ale i sprawnie przeprowadzić kompleksowy remont mieszkania!

remontNa początku zastanówmy się, czy nasz projekt nie przewiduje powiększenia któregokolwiek z pomieszczeń, jako że w takiej sytuacji niezbędne będzie wyburzenie ścianek działowych. Sytuacja taka może mieć miejsce na przykład kiedy zdecydujemy się połączyć salon z kuchnią. Przed przystąpieniem do wyburzania lub wykuwania wnęk na dodatkowe drzwi czy okna, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu pomieszczenia przed zakurzeniem oraz uszkodzeniem znajdujących się w jego obrębie przedmiotów. Doskonale do tego celu nada się folia malarska.

Kiedy najbardziej pracochłonny etap prac mamy już za sobą, warto zastanowić się czy wdrażana przez nas nowa wizja wyglądu poszczególnych pomieszczeń użytkowych nie będzie nieść za sobą konieczności wprowadzenia mniejszych lub większych modyfikacji w już istniejących systemach ogrzewania, wentylacji, czy w końcu – ponownej konfiguracji instalacji elektrycznej. Może się bowiem okazać, że powiększenie lub przearanżowanie pomieszczenia wymaga zmiany umiejscowienia włączników światła, alarmów, przeniesienia kratek wentylacyjnych, czy demontażu grzejników. Wszystkie te prace wykonać należy zaraz po ewentualnych pracach wyburzeniowych. Następny krok jest już o wiele bardziej satysfakcjonujący, jako że obejmuje wszelkiego rodzaju wykończenia oraz dekorację powierzchni mieszkalnej. Kiedy zadbamy o odpowiednią wielkość poszczególnych pomieszczeń oraz dostosujemy instalacje do naszych potrzeb, przychodzi czas na montaż płytek ceramicznych, paneli ściennych i podłogowych oraz malowanie ścian oraz sufitów. Prace te są relatywnie niewymagające i jeżeli mamy zamiar poczynić choć niewielkie oszczędności na kompleksowym remoncie mieszkania, to właśnie je wykonać powinniśmy samodzielnie.

Kiedy już nasza przestrzeń mieszkalna uzyska ostateczny kształt, przejść należy do odpowiedniego umiejscowienia w pokojach mebli i elementów dekoracyjnych oraz…przyjrzenie się całości projektu pod kątem ewentualnych możliwych do wprowadzenia zmian estetycznych. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby pięknie wyremontowany dom przyozdobić niezwykłymi firanami okiennymi, ekskluzywnym żyrandolem, czy w końcu – naklejkami na ściany o przyciągających wzrok kształtach i kolorach. W tej kwestii ogranicza nas wyłącznie własna wyobraźnia, jako że w przeciwieństwie do materiałów budowlanych oraz kosztów wynajęcia specjalistów odpowiedzialnych za remont, cena elementów wykończeniowych oraz dekoracyjnych jest naprawdę niewielka!


Opublikowano

w