Koszt całkowitej instalacji centralnego ogrzewania w kotłowni to dość znaczny wydatek. Warto się dokładnie nad nim zastanowić. Zaleca się inwestycje w wysokiej jakości piece i nowoczesne grzejniki. Miejmy na uwadze, że jakość centralnego ogrzewania w dużej mierze wpływa za późniejsze koszty eksploatacji.
W przypadku budowy domu i wybierania systemu ogrzewania, należy pamiętać również o dodatkowych kosztach związanych z samym zagospodarowaniem pomieszczenia kotłowni. Wyboru sprzętu zależy w dużej mierze koszt całkowity. W Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem jest pozyskiwanie ciepła metodą pośrednią, czyli poprzez grzejniki. Większość osób do ogrzewania używa gazu, paliwa stałego (np.węgiel, eko-groszek) lub olej opałowy czy drewno.
W przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z wewnątrz kotłownia nie powinna być mniejsza niż 8 m³. W przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania, nie mniejsza niż 6,5 m³.
Kocioł węglowy jest już coraz mniej popularnym rozwiązaniem grzewczym. Dzieje się tak ponieważ, jest to bardzo uciążliwy dla użytkowników sposób ogrzewania budynków. Rozpalanie w piecu węglowym, a następnie podtrzymywanie ognia to czynność wymagająca wysiłku i stałej kontroli. Wadą systemu opartego na piecu węglowym jest też brak jakiejkolwiek ekologiczności.
Popularną alternatywą dla pieca węglowego jest kocioł gazowy. Sprawdza się on w domach z dostępem do gazu ziemnego. Komfort użytkowania gazu ziemnego jest niezwykle duży. Zasadniczo sprowadza się w do comiesięcznego płacenia rachunków. W zależności od potrzeb możemy regulować tylko odpowiednią temperaturę. Jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy stawiają na pierwszym miejscu wygodę i ekologię. Do wyboru mamy 3 rodzaje pieców gazowych: tradycyjny, pulsacyjny i kondensacyjny.
Kolejnymi powszechnie stosowanymi rozwiązaniami grzewczymi są kotły na gaz płynny lub LPG, na olej opałowy lub ew. ogrzewanie kominkowe. Coraz więcej osób decyduje się również na alternatywne źródła energii: pompę ciepła gruntową lub powietrzną. Cechują się one zmniejszonym negatywnym oddziaływaniem na środowisko.
Niestety drogie w naszym kraju jest ogrzewanie elektryczne. Charakteryzuje się ono relatywnie niskim kosztem montażu, wysoką bezobsługowością, ale niestety jest kosztowne w eksploatacji.