Piec centralnego ogrzewania to swoisty rodzaj serca domu, które poprzez instalacje grzewczą, dostarcza odpowiednią ilość ciepła do każdego jego zakątka. Od rodzaju zastosowanego kotła, jego parametrów, wydajności i mocy w dużej mierze zależy komfort termiczny mieszkańców, ale również ich wygoda. Im bardziej zautomatyzowany piec, tym mniej czasu zajmuje jego obsługa. Nie bez znaczenia jest również koszt eksploatacji kotła, jak również zakupu paliwa, niezbędnego do jego funkcjonowania. Dlatego nosząc się z zamiarem kupna pieca centralnego ogrzewania, przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy wziąć pod uwagę indywidualne czynniki decydujące o tym, że akurat ten, a nie inny rodzaj kotła sprawdzi się najlepiej.
Na pewno warto rozważyć rodzaj i zastosowanie urządzenia grzewczego, sposób jego użytkowania, a przede wszystkim dostępność paliwa. Zatem jaki kocioł wybrać do domu, aby był efektywny w działaniu, zapewniał optymalny komfort termiczny, był nieskomplikowany w obsłudze, a zarazem nadmiernie nie obciążał portfela?
Na rynku oferowane są w przeróżne kotły co zasilane energią elektryczną, olejem opałowym, gazem czy też paliwami stałymi. Jedne z nich są bardziej zaawansowane technologicznie, w pełni zautomatyzowane, inne to proste, łatwe w obsłudze, ale wymagające częstego doglądania piece. Różnią się pomiędzy sobą nie tylko konstrukcją i materiałem, z jakiego zostały wyprodukowane, ale także rodzajem wykorzystywanego paliwa, sprawnością cieplną, jak również emisją zanieczyszczeń trafiających do atmosfery. Wybór jest ogromny i niełatwy. W gąszczu ofert trudno znaleźć kocioł, który by spełnił wszystkie oczekiwania. Jednak przy wyborze pieca na pewno trzeba wziąć przede wszystkim metraż budynku, jego sposób docieplenia, rodzaj instalacji i grzejników znajdujących się w budynku, a przede wszystkim dostępność paliwa. Ważny jest także aspekt finansowy, choć nie warto zbytnio oszczędzać przy zakupie kotła grzewczego.
Najtańszą alternatywą dostępną na rynku są kotły zasilane paliwami stałymi. Ich ceny nie są wygórowane, a koszty eksploatacji pieca w sezonie grzewczym również nie obciążą zbytnio portfela. Niemniej są dość uciążliwe w obsłudze i wymagają regularnego uzupełniania paliwa, a także systematycznego czyszczenia i usuwania popiołu. Takich problemów nie będzie przy kotłach zasilanych gazem czy olejem opałowym. Są one praktycznie bezobsługowe, co jest niewątpliwą ich zaletą. Niestety serwis takich kotłów jest znacznie droższy, podobnie jak paliwo przez nie wykorzystywane.
Najdroższe w eksploatacji są kotły zasilane energią elektryczną, dlatego na ten rodzaj ogrzewania decydują się nieliczni. Wybór kotła nie jest prostą sprawą, dlatego przed jego zakupem należy dogłębnie przeanalizować, na jaki piec nas stać i czy jego obsługa nie będzie zbyt kłopotliwa.
Szeroki wybór kotłów c.o. znajdziecie na: https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrauliczne/kotly-c-o