Ogrzewanie kominkowe przede wszystkim z roku na rok staje się coraz bardziej opłacalne, co wynika z wysokich cen innych źródeł pozyskiwania energii. Właściwie zaprojektowane ogrzewanie kominkowe stwarza możliwość zwiększenia temperatury we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych, ale także zapewnia podgrzanie wody.
Kominki oprócz praktycznego zastosowania zapewniają także oryginalną formę dekoracji naszego salonu. W ten sposób otrzymujemy niecodzienny wygląd centralnego pomieszczenia w naszym domu. Kominki mogą być także instalowane w sypialniach, dzięki czemu zmieniamy estetykę pomieszczenia.
Ogrzewanie kominkowe może być nie tylko samodzielne, ale także być częściom zintegrowanego systemu. Przykładem takich połączeń może być kolektor, ogrzewanie elektryczne oraz kominek z płaszczem wodnym. W ten sposób systemy zintegrowane gwarantują nam wymierne korzyści ekonomiczne.
Zbudowanie domowego ogniska za pomocą kominka staje się marzeniem wielu posiadaczy małych domków jednorodzinnych. Należy jednak pamiętać, że instalacja kominka jest procesem złożonym. Jednak taka inwestycja jest opłacalna, ponieważ zawsze możemy sobie zagwarantować dodatkowe źródło ogrzewania jednego pomieszczenia lub całego domu.
Co to jest płaszcz wodny?
Przy wyborze kominków nie sposób nie natknąć się na wkłady z płaszczem wodnym. Pojawia się przy tym pytanie: czym jest płaszcz wodny i jak się ma do ognia i ogrzewania?
Płaszcz wodny jest elementem korpusu wkładu kominkowego, który najczęściej otacza palenisko z trzech stron. Jest to stalowy zbiornik z wodą, który w kominkach z płaszczem wodnym ma podwójne ścianki. Przestrzeń pomiędzy ściankami płaszcza wodnego jest wypełniona wodą, która nagrzewa się w trakcie przepływu przez kominki. Dzięki odpowiedniej izolacji możliwe jest odzyskanie jak największej ilości ciepła powstałej w wyniku spalania drewna. W kominkach z płaszczem wodnym, w których jest wbudowany wymiennik, następuje wymiana ciepła poprzez przenikanie między wodą w płaszczu a wodą układu wymiennika, a czynnik grzewczy nie miesza się.
Kominki z płaszczem wodnym uzyskują temperaturę spalania drewna na tyle wysoką, że może ogrzać kilka pomieszczeń, a nawet cały dom. Wkłady z płaszczem wodnym mogą współpracować także z innymi kotłami na paliwa stałe w układzie centralnego ogrzewania, lub z kolektorami słonecznymi. Kiedy w kominku pali się, przechodząca przez płaszcz wodny woda podgrzewa się i następnie zostaje przepompowana przez cały obieg centralnego ogrzewania. Ciepło oddawane jest poprzez podłączone do tego samego obiegu wody, co kominek grzejniki wiszące na ścianach lub poprzez ogrzewanie podłogowe.
Podłączony do instalacji centralnego ogrzewania kominek z płaszczem wodnym może również ogrzewać ciepłą wodę użytkową. W sposób przepływowy woda ogrzeje się, gdy kominek jest wyposażony w dodatkową wężownicę w górnej części płaszcza wodnego. Jednak bardziej wydajnym sposobem na ogrzanie wody jest podłączenie kominka do zasobnika ciepłej wody użytkowej, w którym gromadzi się ogrzaną wodę.