Wypieszczony i wychuchany, starannie zaplanowany i pielęgnowany dzień po dniu daje mnóstwo radości i jest świetnym miejscem odpoczynku. Jednak nocą, pozbawiony światła staje się nieprzyjazny i odpychający. Co więc zrobić by przebywanie w ogrodzie nocą było taką samą przyjemnością jak w ciągu dnia? Oczywiście zadbać o odpowiednie oświetlenie.
Światło w ogrodzie ma za zadanie nie tylko ułatwić poruszanie się po nim, ale przede wszystkim wydobyć z mroku nocy całą jego urodę i magię. Tak – magię, dzięki odpowiednio ustawionym punktom świetlnym ogród nocą będzie przypominał bajkowe, magiczne miejsce.
O ile oświetlenie furtki i drzwi wejściowych jest sprawą przede wszystkim praktyczną, o tyle oświetlenie roślin i małej architektury (skalniaki, oczka wodne) ma charakter czysto estetyczny. Oświetlenie ścieżek ma z kolei dwojaki charakter, po pierwsze oświetla drogę i zapewnia komfort poruszania się nocą po ogrodzie, po drugie, dzięki odpowiednio dobranym lampom wzdłuż ścieżki, bądź oświetleniu punkowemu zamontowanemu w ziemi, nadaje alejce niepowtarzalny wygląd. Najtrudniejszym punktem programu jest oświetlenie roślin. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że dobrze oświetlone rośliny nie powinny dawać cienia, wyglądają wtedy bardziej efektownie. Dlatego najlepiej jest oświetlać rośliny z góry bądź z dołu, rzadziej z boku. Nie można też zapomnieć o temperaturze lamp oświetlających rośliny, gdy będzie za wysoka kwiaty i krzewy mogą zbyt wcześnie zakończyć żywot.
Oświetlenie powinno być dostosowane do warunków zewnętrznych
Równie ważny jak źródło światła jest jego kolor. W nocnych aranżacjach dobrze sprawdzają się lampy dające światło zbliżone do koloru niebieskiego. Niestety ma ono wadę – przyciąga nocne owady. Dlatego dobrym wyjściem jest zamontować w jednym miejscu lampę ściągającą owady, a pozostałą część ogrodu oświetlić światłem o nieco cieplejszym kolorze.
A jak się przedstawia kwestia techniczna takiego przedsięwzięcia? Przede wszystkim nie można zapominać, że oświetlenie wymaga prądu, a ten odpowiedniej instalacji. O ile w domu instalacja elektryczna jest dość bezpieczna, o tyle na dworze narażona na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych musi być dodatkowo zabezpieczona.
Oświetlenie ogrodu, przynajmniej jego wstępne rozmieszczenie, to pierwsza rzecz jaką należy zrobić, jeszcze przed posadzeniem roślin. Dzieje się tak dlatego, że wymaga to wkopania w ziemię kabla doprowadzającego prąd do lamp elektrycznych. Kabel taki musi być przeznaczony specjalnie do wkopywania go w ziemię, najlepiej jeśli jest zabezpieczony osłoną żelową. Dla zwiększenia bezpieczeństwa można włożyć go w peszel. Optymalna głębokość na jaką należy wkopać kabel to 70cm.
Kupując lampy do ogrodu warto zerknąć także na ich pobór prądu. Z ekonomicznego punktu widzenia zdecydowanie lepiej jest gdy oświetlenie zasilane jest prądem niskonapięciowym. Pozwoli to cieszyć się efektownie oświetlonym ogrodem bez ponoszenia nadmiernych kosztów.
Miejsca, w których można uzyskać informacje o tym jak instalować lampy w ogrodzie: Ogrodosfera.pl, Leroy Merlin, Praktiker.