Kamień – jak dbać o niego właściwie?

chemia-kamieniarskaKamień to wszechstronnie wykorzystywany materiał. Wykonuje się z niego między innymi elementy dekoracyjne do wnętrz, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne elewacje, nagrobki i rzeźby. Wielką zaletą kamienia jest przede wszystkim dobry wygląd i – przy odpowiednim dbaniu – trwałość. Jak dbać o kamień, by prezentował się dobrze jak najdłużej?

Jak skutecznie czyścić kamień?

Niezależnie od tego, czy wyroby z kamienia używane są na zewnątrz, czy wewnątrz pomieszczeń, z czasem osadzają się na nich różnego rodzaju zanieczyszczenia. Na zewnątrz są to między innymi zacieki z deszczu, czy osad związany z zanieczyszczeniem powietrza, co ma szczególnie duże znaczenie w miastach. Swoją rolę odgrywają również spadające jesienią liście i ptaki. We wnętrzach elewacje i różnorodne dekoracje kamienne brudzą się przede wszystkim za sprawą ludzi. Dostępna dzisiaj chemia kamieniarska to ogromna różnorodność preparatów, które pozwalają usunąć z kamienia praktycznie każdy rodzaj zanieczyszczeń. O ile niektóre można po prostu umyć wodą z szarym mydłem i wypolerować środkiem z nabłyszczaczem, o tyle niektóre typy kamieni wymagają do czyszczenia specjalistycznych preparatów, których dostarcza dziś każdy sklep kamieniarski. W niektórych przypadkach niewłaściwe czyszczenie może przynieść znacznie więcej szkód niż pożytku. Na szczęście duży wybór dostępnych preparatów i porada uzyskana w sklepie zawsze pozwalają na wybranie najbardziej odpowiedniego środka czyszczącego.

Jak podkreślić naturalne piękno wyrobów z kamienia?

Czyszczenie kamienia to oczywiście nie wszystko. Wyroby kamienne mają swoje naturalne piękno, ale czasem właściwie dobrana chemia do kamienia może pomóc je podkreślić i wydobyć prawdziwą urodę danego materiału. Niektóre typy skał ujawniają swoją strukturę dopiero po potraktowaniu odpowiednim środkiem chemicznym. Inne nabierają wyjątkowego połysku albo znacznie żywszych barw. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że do podkreślenia naturalnego piękna kamienia również konieczna jest wiedza, a niewłaściwe traktowanie może sprawić, że kamienna powierzchnia zmatowieje i straci kolory. W handlu znaleźć można na szczęście wielką różnorodność preparatów przeznaczonych do wyrobów z każdego rodzaju materiału, dzięki czemu łatwo można kupić coś odpowiedniego.

Jak sprawić, by kamień wyglądał dobrze dłużej?

Kamień podlega naturalnym procesom, które prowadzą do jego erozji. Oczywiście we wnętrzach procesy te zachodzą znacznie wolniej niż na wolnym powietrzu, gdzie kamień narażony jest na działanie czynników atmosferycznych, jednak i tutaj materiał powoli ulega erozji (choćby pod wpływem powietrza). Procesom tym można jak najbardziej zapobiegać przez używanie odpowiednio dobranych środków ochronnych. Wykonywana cyklicznie (na przykład raz do roku) konserwacja potrafi sprawić, że naturalny kamień będzie wyglądał równie dobrze przez dziesiątki lat, a czas nie będzie miał na niego wielkiego wpływu. Tak samo, jak w poprzednich przypadkach tutaj również trzeba pamiętać o dobraniu odpowiedniego preparatu do danego typu kamienia.


Opublikowano

w

Tagi: